Šetřit teplem v domácnosti pomůže i taková „prkotina“, kterou je zavírání dveří. Už žádné zbytečné ztráty

Fotografie: BydlímeÚtulně

Abyste během topné sezóny zbytečně nenavyšovali účty za topení, je potřeba topit chytře a rozumně. Udržet si doma teplo vám pomůže, když se vyhnete této chybě.

Pokud chcete ušetřit co nejvíce peněz, je potřeba zaměřit se na oblasti, ve kterých můžete nevědomě plýtvat svými zdroji. Může to být třeba oblast jídla, když nestihnete zkonzumovat vše dřív, než se to zkazí. Za vodu zase výrazně ušetříte tím, že ji nebudete nechávat téct déle, než je nutné. Nebo budete zastavovat topení, když máte otevřené okno a větráte. Jak je to ale se zavřenými dveřmi? Opravdu tato technika pomáhá udržet v místnosti více tepla, nebo je to jen přežitek a mylná domněnka?

Proč nechávat dveře zavřené

V místnostech, které se nevytápí, nebudou vznikat plísně. Jakmile ale začne teplý vzduch z vedlejších pokojů pronikat do nevytápěného prostoru, začne kondenzovat, a to zapříčiní přílišnou vlhkost. V takovém prostředí se naopak plísním daří výtečně. Pokud dveře mezi těmito místnostmi necháte otevřené, ztrácíte až 5 % tepla, čemuž se můžete snadno vyhnout jen tím, že budete dveře mezi pokoji vždy zavírat.

Jak správně topit

Abyste doma dosáhli příjemné teploty, ale zároveň neprotopili všechny své úspory, musíte topit správně. Rozhodně byste měli vytápět všechny místnosti. Nemělo by se stávat, že jedna místnost bude ledově studená a druhá přehřátá. V ložnici a kuchyni by se měla teplota pohybovat okolo 18 °C. V této teplotě se vám bude výborně spát i vařit, protože během vaření nebo pečení teplo získáváte i ze spotřebičů.

V obývacím pokoji a jídelně mějte teplotu kolem 21 °C. V dětském pokoji nastavte přes den 21 °C a na noc 18 °C, aby v noci nebyla místnost zbytečně přetopená. V koupelně by se měla teplota pohybovat kolem 23 °C a alespoň 12 °C mějte ve sklepě, aby se vám vlhkost do místností netlačila zespodu. A aby se vám teploty nemíchaly, vždy zavírejte dveře.

Fotografie: Depositphotos

Jak správně větrat

I správným větráním můžete ušetřit spoustu peněz. Během něj ale také zavírejte dveře do vedlejších místností. Přebytečná vlhkost, která musí z vašeho domovu pryč, by se totiž při otevřených dveřích přesunula do jiné místnosti, kde se může stát zdrojem plísní. Větrejte každý pokoj zvlášť. Neochladíte tak celý dům, ale vždy jen jednu místnost. Během chvilky tak po zavření oken budete mít doma zase příjemně teplo.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]