Chřadnoucí orchideje je možné rychle zachránit. Výměna květináče funguje jako pokropení živou vodou

Fotografie: Depositphotos

Pokud vaše orchidej začala chřadnout, není třeba věšet hlavu, nebo ji dokonce vyhazovat. Jednoduchým postupem ji znovu vrátíte mezi živé.

Orchideje jsou vytrvalé tropické rostliny se stále zelenými listy a bohatými květy různých barev. Jsou nenáročné na péči, kvůli svému původu ale mají rády vlhko a teplo. Občas se může stát, že tato tropická krasavice začne chřadnout. Nejčastěji bývají na vině chyby v zalévání – květině se buď dostává málo vody, nebo je naopak zalévaná až moc. Přemokřený substrát způsobuje hnití kořenů a úhyn rostliny. Pokud vaší orchideji něco schází, přistupte k záchraně v těchto čtyřech krocích.

Orchidej potřebuje důkladně prohlédnout

Vaším prvním úkolem bude rostlinu důkladně prohlédnout a zjistit, co zapříčinilo její stav. Může se totiž stát, že ve skutečnosti neumírá, ale jen hibernuje. Kondici orchideje prozradí její listy. Pokud opadávají, neznamená to, že orchidej umírá, jen se chystá k spánku. Žluté listy znamenají, že rostlinu napadla choroba či plíseň. Příliš tmavé listy napovídají, že květině chybí světlo. Pokud působí listy dehydratované a přidají se chabé kořeny, znamená to, že rostlina již umírá.

Zbavte se nemocných kořenů

Kromě listů jsou ukazatelem zdraví i kořeny. Orchidej vytáhněte z květináče a kořeny očistěte. Můžete je opláchnout, abyste je zbavili přilepených nečistot. Pokud objevíte ochablé, hnědé či nahnilé kořeny, odstraňte je. Použijte k tomu dezinfikované nůžky. Ponechte jen kořeny, které jsou zeleně stříbřité a mají zelenou špičku. Nelekejte se vzdušných kořenů, květině vůbec nevadí, naopak! Rostlině se díky jim lépe daří.

Přesaďte orchidej do vhodného květináče

Kořeny orchideje mají na rozdíl od jiných rostlin rády světlo. Je pro ni proto ideální květináč z průhledného materiálu. Díky němu navíc můžete průběžně kontrolovat, zda jsou kořeny v pořádku. Pokud jde o substrát v květináči, měl by se skládat z kůry, kokosových vláken a dřevěného uhlí. Nejlépe uděláte, koupíte-li hotový substrát pro orchideje v zahradnictví. Na dno květináče také můžete umístit drobné oblázky, které budou napomáhat s odvodňováním.

Orchidej – bílo žluté květy
Fotografie: Depositphotos

Pomozte orchideji rozkvést

Chcete-li, aby orchidej znovu rozkvetla, je potřeba zajistit jí k tomu vhodné podmínky. Umístěte ji na světlé místo, ale vyhněte se přímým slunečním paprskům. Pamatujte, že jde o teplomilnou rostlinu, a tak jí dopřejte teplotu 18–21 °C. Nenechávejte orchidej v průvanu, ale ani v blízkosti tepelných zdrojů, jako je radiátor. K zavlažování používejte dešťovou nebo přefiltrovanou vodu. Roste pravidelně listy a nedopusťte přemokření substrátu a kořenů. Orchidej vás zanedlouho potěší novými květy.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]