Zákeřnou plíseň na rajčatech je potřeba rozpoznat včas. Díky domácím postřikům je šance na záchranu plodů téměř 100 %

Fotografie: Depositphotos

Rajčata patří k těm druhům zeleniny, jejichž pěstování je náročné, ale výsledky v podobě chutné úrody vykompenzují veškeré úsilí. Často je však napadá choroba zvaná plíseň bramborová.

Plísňová choroba brambor je houbové onemocnění postihující především zeleninu, jako jsou rajčata, lilky, papriky a brambory. U rajčat pěstovaných na volném prostranství se příznaky obvykle objevují koncem června. Na horní straně listů se objevují šedozelené vodnaté skvrny, které časem zhnědnou. Za zvýšené vlhkosti se na spodní straně vytváří bílý povlak neboli mycelium. Nákaza se rychle šíří nadzemními částmi rostliny, včetně stonků a plodových pupenů, a vytváří vypouklé tmavohnědé skvrny.

Jak se plísně bramborové zbavit

Vzhledem k rychlému rozvoji choroby a rozsáhlým škodám, které způsobuje, se postřik proti plísni provádí jako preventivní opatření dříve, než se na rajčatech objeví příznaky. Spouštěcím mechanismem pro povinný preventivní postřik je výskyt příznaků plísně na okolních plodinách rajčat. Než se uchýlíte k chemickým pesticidům, je vhodné použít přírodní a domácí přípravky proti plísni bramborové. Patří mezi ně postřik, který si sami připravíte.

Jak na domácí postřiky

Pro cibulový postřik budete potřebovat 80 gramů cibule, kterou zalijte 10 litry vody. Vařte půl hodiny na mírném ohni a poté nechte odvar zcela vychladnout. Nalijte ho do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte přímo na plodiny. Tento domácí přípravek nemusíte ředit. Pokud ho nepoužijete hned, nalijte tekutinu do skleněných nádob a dejte je do lednice. Bude vhodný k použití po dobu tří měsíců.

Dalším často doporučovaným domácím prostředkem proti plísni bramborové je postřik rajčat kvasnicemi. Připravíte ho tak, že vezmete kostku pekařského droždí, kterou rozpustíte v 10 litrech vody. Někteří lidé do něj přidávají také půl litru mléka. Rostliny by se měly stříkat každých 7 dní.

Fotografie: Freepik

Jako preventivní opatření proti plísni bramborové na rajčatech můžete také použít odvar z kopřivy. Připravte si odvar z 0,5 kg čerstvých rostlin a 5 litrů vody. Kopřivu vařte ve vodě asi půl hodiny. Po vychladnutí zřeďte hotový přípravek vodou v poměru 1 : 5 a postříkejte ohrožené keříky rajčat. Tento odvar se nejčastěji používá brzy na jaře. Mimochodem, z bylinek kopřivy se také vyplatí vyrobit tekutý hnůj, který je vynikajícím hnojivem pro rajčata.

Je však třeba mít na paměti, že účinnost těchto přírodních postřiků proti plísni bramborové na rajčatech je nízká, i když si je mnozí ekologičtí zahrádkáři velmi pochvalují. Fungují dobře, pokud jsou prováděny preventivně, tedy před útokem nemoci.

Zdroj: Hunker, GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]