Zářivě čistá trouba raz dva. Zatočte s mastnotou a roky zažranou špínou během několika minut

Fotografie: Depositphotos

Špinavá a zanešená trouba je nepříjemná záležitost pro každého z nás. Proto přinášíme několik triků, jak se špíny šetrně a jednoduše zbavit.

Trouba je jedna z nejpoužívanějších prostředků v domácnosti. Může se využít jak k přípravě sladkých, tak slaných pokrmů a dezertů. Když se ale trouba zašpiní, je bohužel faktem, že čištění zabere spoustu času, a ani tak vždy nejsou všechny nečistoty pryč. K takovému čištění se dají koupit čistící prostředky a chemikálie, které však nejsou příliš ekologické. Existují ale přírodní alternativy, které hravě zvládnou chemikálie nahradit.

Stolní ocet nebo citrón

Jelikož je vnitřní systém trouby vyroben převážně z oceli, je ocet ideálním kandidátem pro její čištění. Ocet má totiž účinné odmašťovací vlastnosti, a je hodně používán například také na čištění lednice nebo dřezu. Začnete tím, že nalijete 3/4 octa do rozprašovače, a zbytek dolijete horkou vodou. Směs poté pečlivě a vydatně nastříkejte na špínu a nečistoty, a nechte ji 10 minut působit. Poté jen houbou namočené v horké vodě špínu otřete, a lehce opláchněte.

Dalším skvělým pomocníkem je citrón. Citrusové plody mají bělící účinek, a s ním přichází také účinek odmašťování a čištění. Budete potřebovat nejméně 3 citrony, vodu a rozprašovač. Stačí pouze vymačkat citronovou šťávu, kterou zředíte s 200 ml vody, a kyselou směs nalijete do rozprašovače. Poté nastříkejte na požadovaná místa v troubě, a nechte alespoň 10 minut působit. Poté jen otřete nečistoty a opláchnete čistou vodou.

Jedlá soda

Skvělou alternativou místo chemikálií je právě také jedlá soda. Tento bílý prášek se hodí nejen při pečení, nebo jako prostředek při pálení žáhy, ale je taky skvělým a neopomenutelným pomocníkem v domácnosti při čištění. Díky svým lehce abrazivním vlastnostem a schopnostem rozpouštět mastné kyseliny je ideální variantou pro vyčištění vnitřních útrob trouby, a výsledkem bude čistá a nezanešená trouba.

Fotografie: Pixabay

Při této variantě stačí pouze smíchat jedlou sodu s vodou. Je ale potřeba, abyste vytvořily směs, která se bude podobat konzistenci gelu. Poté stačí, když čistou houbičkou nanesete gel na špinavá místečka na mříže, a necháte směs několik minut působit. Opět stačí jen otřít čistým hadříkem nebo mokrou houbičkou, abyste odstranily zbytky nečistot.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]