Humánní způsob, jak se zbavit mravenců na zahradě. Těmto rostlinám se vyhnou obloukem

Fotografie: Depositphotos

Mravenci jsou v zahradě užiteční. Blízko plodin je však mít opravdu nechcete. Spolupracují totiž se mšicemi, které vám mohou zlikvidovat úrodu.

Mravenci, stejně jako žížaly, přispívají k nakypření půdy a obohacují ji o dusík. Tím jsou pro naši zahradu velmi prospěšní. Rostlině zasazené přímo do mraveniště se však moc dobře dařit nebude. Mravenci si také pěstují mšice a roznáší je po okolních rostlinách. Nechte je tedy na jaře kypřit půdu, jakmile však budete sázet plodové rostliny, je dobré mravence ze záhonů vyhnat nebo jejich množství alespoň redukovat.

Jak se zbavit mravenců

Na mravence můžete jít s chemickým postřikem. Pokud chemii ve své zahradě nechcete, jsou i přírodní způsoby, jak mravence přesídlit mimo záhony. Existují totiž rostliny, jejichž aroma mravenci nesnáší. Nejenže na takovou rostlinu vůbec nelezou, ale vyhýbají se jí velkým obloukem. A to je vaše zbraň. Můžete chytře osázet okraje záhonů a mravenci se sami přestěhují do jiného koutu zahrady.

Bylinky pro mravence

Aromatické bylinky jsou výbornou volbou. Nejenže odpudí mravence a jiný hmyz, ale ještě nám celou sezónu poslouží do jídel a limonád. Do polostinných záhonků se bude hodit máta peprná. Opravdu velmi dobře roste téměř všude, proto ji budete muset čas od času zkrotit, aby sama nezabrala celý záhon.

Rozmarýn se uplatní v záhonech na plném slunci. Je to skvělá bylinka k masu i bramborám. Stačí mu světlo a dobře propustná půda. Jeho aroma mravence spolehlivě odradí. Je však potřeba ho do zimy zpracovat. V našich podmínkách většinou nepřezimuje. Další voňavou bylinkou je majoránka, bez které se neobejde žádná kuchařka. Zasaďte ji na slunné místo v zahradě, udělá stejnou službu jako rozmarýn.

Okrasné rostliny

Kromě bylinek můžete záhony osázet i okrasnými aromatickými rostlinami. Kvetoucí okolí záhonků bude pastvou pro oko, ale mravence už v blízkosti neuvidíte. Ozdobte si záhon levandulí úzkolistou. Spolehlivě odpudí i klíšťata a komáry. Stačí jí slunné místo a propustná půda. Výhodou je, že většinou bez problémů přezimuje, takže se vám náklady na její vysazení rychle vrátí.

Fotografie: Freepik

Měsíček lékařský je nenáročná rostlina. Jeho oranžové květy budou ozdobou zahrady. Můžete ho pěstovat i jako bylinku. Je náhradou vzácného šafránu a má mnoho léčivých vlastností. Můžeme z něj připravit antiseptickou mast na rány. Při vnitřním užití podporuje detoxikaci organismu a působí preventivně proti mnoha chorobám, včetně rakoviny.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]