Leskne se a přitom páchne. Nečistoty se drží i v těžko přístupných místech záchodu, na které se zapomíná

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli se nejspíš o čistotu toalety a koupelny obecně pečlivě staráte, dost možná se stejně setkáte s nepříjemným zápachem. A přitom bude všechno vypadat jako ze škatulky.

V těchto případech je na vině opět toaleta, tentokrát však často přehlížený detail. Konkrétně se jedná o úchyty záchodového prkénka a obecně jeho plochu či záhyby. Jak ho tedy důkladně vyčistit a vyhnout se všem souvisejícím problémům? Pomocí následujících technik můžete dosáhnout toho, že toaleta bude opravdu čistá. Nicméně je potřeba ji takto udržovat, protože běžný provoz samozřejmě přináší nové znečištění. Jak tedy konkrétně na to?

Stále páchnoucí prkénko

Ačkoli se toaleta čistotou přímo třpytí, stále se nemůžete zbavit otravného pachu. Jeho zárodky a zdroje se totiž skrývají v hlubinách a škvírách, o které vaše oko obvykle příliš nezavadí. Jedná se především o úchyty, v nichž pomocí vrutů a dalších součástek drží toaletní prkénko. Právě zde se chytá obrovské množství nečistot, které pravidelně uniká sebedůkladnějšímu čištění. Teprve sundání prkénka totiž odhalí pravý stav věci.

A právě to se příliš často neděje. Jeden z důvodů je, že toto uchycení není příliš stabilní. Jakmile tedy při montáži najdete polohu, která vydrží běžný provoz, jste rádi, že to celé vůbec drží. Revize tedy obvykle přijde až po letech, kdy je potřeba ho celé vyměnit. Pokud narazíte na opravdu silné usazeniny, není od věci použít opravdu silnou a speciální chemii. Na běžnou údržbu vám ovšem postačí několik surovin, které už nejspíš budete mít doma.

Kombinace bílého octa a jedlé sody

Na žluté skvrny na toaletě nastříkejte bílý ocet a nechte ho asi 30 minut působit. Pokud jsou opravdu odolné, klidně trochu přidejte a počkejte třeba hodinu. Následně kritická místa ještě důkladně posypte jedlou sodou. A aby toho nebylo málo, přidejte ještě další ocet. Dojde k chemické reakci (nelekněte se pěny), kterou nechte probíhat aspoň 10 minut. Povrch pak snadno vydrhnete kartáčem a po spláchnutí by mělo být vše spolehlivě pryč.

Fotografie: Pixabay

Na žluté zabarvení peroxid vodíku

Pro důkladnou očistu zažloutlých záchodových prkének se výborně hodí peroxid vodíku. Jeho roztok je běžně dostupný, ale jde jen o slabou koncentraci, konkrétně 3%. Obvykle 10krát silnější pedryhol je mnohem nebezpečnější a také obtížně dostupný. Použijte proto kadeřnický oxidant, jehož výkon je dostatečný i na toto použití.

Bělidlo

Toto je celosvětově známý a velmi efektivní dezinfekční prostředek. Jeho použití je ovšem doporučeno jen v nejnutnějších případech. Rozhodně pracujte v dobře větraném prostoru, chraňte si oči a používejte gumové rukavice. Do vnitřních okrajů mísy nalijte asi 1/3 šálku bělidla, na drhnutí se hodí kartáč nebo pevnější houba. Zbývající objem šálku přidejte do kbelíku s vodou. V tomto roztoku umyjte samotné prkénko a opláchněte ho vodou.

Vyčištění pomocí coly

Nemáte-li po ruce nic ze zmíněných prostředků, pomůže i nejslavnější limonáda světa. Veškeré produkty této nápojové rodiny mají jako hlavní složku kyselinu fosforečnou. Ta perfektně rozkládá vodní kámen, takže je pro odstranění skvrn na toaletě také použitelná. Láhev coly jednoduše nalijte do malého kbelíku. Do něj pak namočte hadřík, který položte na skvrny na prkénku a nechte ho asi 20 minut působit. Poté už půjde všechno snadno vydrhnout.

Nutno podotknout, že tyto nápoje nefungují jako dezinfekce, jde tedy skutečně o nouzové řešení.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]