Česnek je pro orchideje skutečným elixírem. Jejich kvetení nastartuje extrémním způsobem

Fotografie: Depositphotos

Česnek je vynikajícím stimulantem pro růst a kvetení orchidejí. Není proto nic jednoduššího než připravit níže uvedenou směs. Vaše květiny vám budou neskonale vděčné.

Zkusili jste už všechny možné triky a vaše orchideje se stále nemají k tomu vyvést pořádné květy? To, co potřebujete, je životabudič obsahující česnek. Kromě posílení květů funguje také jako hnojivo a potírá i plísně a škůdce. Orchideje dnes patří mezi nejpopulárnější pokojové květiny. Hlavně ty běžně dostupné, konkrétně rod můrovec, najdete dnes prakticky v každé běžné domácnosti. Ne vždy jsou ale ozdobou.

Když běžná péče o orchidej nestačí

Je dost dobře možné, že víte o základních způsobech péče o orchideje. Asi hlídáte vlhkost vzduchu, osvícení, pečlivě květiny zavlažujete a také je hnojíte. Pokud se ani přes to netváří jako ozdoba pokoje a jen skomírají, je načase vytáhnout z rukávu eso. Tedy osvědčenou česnekovou vodu nebo odvar. Ten poskytuje orchidejím velmi cenné živiny a silně podporuje ono tolik očekávané kvetení.

Jednoduchý česnekový zákrok

V základu potřebujete pouze česnek a vodu, přidáním kyseliny jantarové se ovšem nedá nic zkazit. Ta se obecně používá právě pro pěstování orchidejí, protože obohacuje půdu. Dá se sehnat v lékárně i v zahradnických potřebách, ale obejdete se i bez ní.

Litr vody přiveďte k varu a nechte ji úplně vychladnout. Prolisujte do ní česnek, přidejte tabletku kyseliny, promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Výslednou směs přeceďte, abyste se zbavili veškerých pevných kousků. Tuto dávku spotřebujte do 3 dnů od výroby.

Fotografie: Pxhere

Konkrétní použití

Tento hnojicí přípravek používejte asi jednou měsíčně. Nalijte zálivku do větší nádoby a ponořte do ní celý květináč. Nechte ho asi 20 minut „nasávat“ a vyměňte ho za další. Efekt zachytíte už během 3–4 týdnů. Pravidelnost je důležitější než kvantita, používejte tedy lázeň opravdu nejvýše jednou za měsíc. Hnojivo také nikdy neschovávejte, pracujte vždy s čerstvě připravenou dávkou. Kromě toho nezapomínejte na pravidla pěstování orchidejí.

Obecná péče o orchidej

Jakmile nemá rostlina dost světla, její listy hnědnou. Chraňte ji ovšem před přímým sluncem. Není-li možné takové podmínky zajistit, existuje speciální neon určený přímo orchidejím. Pokud dáváte orchidej na parapet, držte ji asi 20–30 cm od skla, jinak ji přímé slunce snadno spálí. Vždy ji také pěstujte v průhledném květináči. Během října a listopadu jí dopřejte speciální hnojivo, které zaručí kvetení i během zimního období.

Během teplejších měsíců je zalévejte jednou za týden, během zimních pak za 10 dní. Případný nedostatek vody se projeví změnou barvy listů ze sytě zelené na perleťově bílou. Nikde nelijte vodu seshora – bude-li se držet na listech, začnou uhnívat. Zalévejte do misky, odtud si vezme správné množství. Orchidej potřebuje vzdušnou vlhkost, čemuž můžete pomoci občasným stříknutím vody z rozprašovače do vzduchu.

Fotografie: Pxhere

Další metody

Máte-li proti česneku námitky nebo ho nemáte po ruce, existují i další výživné suroviny. Orchidej perfektně prosperuje i po výluhu z banánových slupek. Ty obsahují hodně minerálů a hlavně kritický draslík. Slupku nechte nejméně dva dny louhovat v 1 litru odstáté vody, kterou pak zalévejte. Poslouží i další odpad z domácnosti, jako hnojivo například čajové lístky či sedlina z kávy.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]