Přirozené žloutnutí listů orchidejí nevadí. V některých případech je ale nutné dbát zvýšené pozornosti

Fotografie: Depositphotos

Měli byste věnovat více pozornosti listům orchidejí. Mohou vám toho říct hodně o stavu celé rostliny. Dívejte se na ně častěji.

Když se na listech orchideje začnou tvořit vrásky nebo začnou žloutnout, dokáže to rozrušit i toho nejzkušenějšího milovníka pokojových rostlin. Ale nebojte se, není důvod hned začít panikařit. Nejdůležitější je začít listy orchidejí pravidelně pozorovat. Díky tomu budete schopni určit, jestli je špatný stav rostliny přirozeným procesem a dočasným stavem, nebo je to důsledkem nevhodné péče o rostlinu.

Zůstaňte v klidu

Když uvidíte, že listy vaší oblíbené rostliny začnou žloutnout a začínají se na nich dělat vrásky, nebudete nadšení. Rozhodně ale nesahejte po vodě nebo po balíčku s hnojivem. Raději si v klidu rostlinu prohlédněte. Jen tak dokážete správně posoudit její stav. Je možné, že se žloutnutí listů týká jen těch starých a spodních. V tom případě můžete být úplně v klidu, je to totiž zcela přirozený proces. Ale pozor – změny se mohou objevit i mezi mladými listy, a to není dobré znamení.

Fotografie: Getty Imates

Listy opadávají ze stresu

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale stresu jsou vystavovány i rostliny. Stres v orchideji může vyvolat například přesazení nebo se také může objevit hned, co si ji přinesete domů. Jde totiž o změnu jejího přirozeného prostředí, ve kterém vyrůstala. Pokud listy žloutnou pouze lokálně, dejte tomu čas, ono se to spraví.

Chyby v zalévání

Mohlo by se zdát, že zalévání květin je tou nejzákladnější a nejjednodušší činností, které jsou při jejich pěstování třeba. Jenže právě v něm se dá snadno udělat hodně chyb, jež se poté projevují špatným stavem orchideje. Pokud se vám na listech začnou dělat vrásky, znamená to, že rostlina nemá dostatečné množství vody. V tu chvíli byste ji měli dát do květináče plného vody a počkat, než se navrátí do normálu.

Jenže ani se zaléváním to nepřehánějte. Přelévání orchideje také nevede k ničemu dobrému. Kořeny totiž musí mít neustálý přístup vzduchu a přebytečná voda jim v tom brání. To, že je rostlina přelévaná, poznáte tak, že se na ní začnou tvořit tmavé skvrny a celkově se bude zvláštně viklat.

Fotografie: Freepik

Orchideje a ideální teplota

Toto je další problém, kterému je dost těžké čelit. Během zimy, když se v domě topí, se může ukázat, že teplota je pro rostlinu až příliš vysoká. To způsobuje, že začne rychleji ztrácet vodu, a tím pádem měnit svůj vzhled. Žloutnutí může být způsobeno nadměrným chladem, který ještě k tomu brzdí růst mladých listů. Proto byste rostlinu měli uchovávat v teplotě mezi 20–22 stupni.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]