Zahradní nářadí – jak pořídit a jak se o něj starat

Fotografie: Envato

Jaké nářadí je pro práci na zahradě potřeba?

Zahradní nářadí by vám mělo perfektně padnout do ruky, být maximálně bezpečné a sloužit léta. Jak je na první pohled patrné, vybírání tedy nemusí být až tak snadné. Co všechno do základu pořídit?

Víte například to, že nejkvalitnější násady jsou z jasanového dřeva? A konečně – bude se všem těm motykám a rýčům u vás dobře žít? Pokud se budete držet pár zásad, které vám dnes představíme, pak rozhodně ano.

Hrábě mohou být odlehčené

Větvičky a listí musí ze zahrady pryč. Pomohou vám hrábě, které můžete pořídit v odlehčené variantě. Každý gram je při celodenní práci znát. Volte proto hliníkovou násadu potaženou plastem. Pozornost věnujte také rukojeti, která může být ergonomická nebo kapkovitého tvaru. Obojí vám velmi dobře poslouží. Vyzkoušejte si práci s hráběmi na trávu, hráběmi na listí i klasickými hráběmi na půdu a uvidíte hned, jaké rozdíly a možnosti při práci přinášejí.

Jak vybrat rýč

Při výběru rýče se zaměřte především na materiál, který zajistí dlouhou životnost a snadnou údržbu. Vybírejte buď tvrzený hliník, speciálně upravený plast nebo na klasickou kalenou borovou ocel. Víte, že existují i rýče, které se dají použít jako motyka?

Fotografie: Envato

Druhy rýčů

Na trhu narazíte nejčastěji na špičaté a rovné rýče. První zmíněné jsou skvělé na kamenité tvrdé půdy, které díky špičce snadno prorazí. Rukojeť mívají ve tvaru T. Použít je můžete také na stavbách a při úpravě terénu.

Pro pěstební účely a na zarovnávání záhonů sáhněte po rýčích rovných, které poslouží na měkčí půdě.

Nezapomeňte svůj rýč vybrat podle vaší výšky. Pokud jste například vyššího vzrůstu, můžete pořídit rýč upravený pro vyšší osoby.

Fotografie: Envato

Pokud vám záleží na co nejdelší životnosti, vybírejte rýče s rukojetí ve tvaru Y nebo D. Tyto nástroje však budou těžší.

Víte, že existuje speciálně upravené pevné dětské nářadí, které bývá vyztužené ochranným materiálem a bezpečné pro dětské ruce a nápady? Pokud chcete do práce zapojit i své ratolesti, pořiďte jim například jejich vlastní dětský rýč. Budou nadšeny.

Rycí vidle – zahradnická nutnost

Rycí vidle jsou vlastně také druhem rýče. Čím lepším odstraníte plevel, vyhrabete kameny, převrátíte tvrdou zeminu plnou kamení a kořenů než pořádnými robustními rycími vidlemi? S nimi perfektně provzdušníte půdu i trávník. Měly by být lehké, ergonomické a ve velikostech střední a velké.

Fotografie: Envato

Lopata

Práce s lopatou nemine žádného zahradníka. Budete s ní přemísťovat zeminu, písek, sníh, cokoliv. Vybírejte jen kvalitní zpracování od renomované značky. Pořiďte si k ní i menší ruční lopatku, která vám poslouží při sadbě květin, při práci na vyvýšených záhonech a při mnoha dalších úkonech. Užitečný bude také kombinovaný čistič mezer, se kterým odstraníte plevel i mech mezi spárami.

Fotografie: Envato

Motyčka

Zahradní motyčka je taková zahradní sestra lopaty. Leccos s ní okopete, nepoškodíte s ní jednotlivé kořínky a také ji můžete snadno naostřit. Vybírejte zejména tu nejlehčí variantu. Pravděpodobně tedy sáhnete po modelu s hliníkovou násadou. Vybírat můžete i zkrácenou verzi motyčky na kratší práci v květinových a zeleninových záhonech.

Fotografie: Envato

Vidle na kompost

Promíchávejte svůj kompost na profesionální úrovni. Když si do své zahradnické výbavy pořídíte ergonomicky tvarované ruční vidle, budete spokojeni vy i vaše žížaly. Vidle se vám budou snadno čistit i ostřit.

Chraňte své ruce

Vaše ruce budete ještě pár sezon potřebovat. Chraňte i je pomocí vhodných rukavic. Při ostření nářadí používejte rukavice s podšívkou.

Kolik zahradních nůžek potřebujete?

Nůžek si obstarejte hned několik. Samozřejmostí budou nůžky na trávu. Pokud pořídíte kvalitní, tak se vám nikdy nezaseknou a půjde vám hravě i práce ve svahu.

Pokud pečujete o živý plot, oceníte malou námahu a přesné, čisté stříhání. To dokážete s nůžkami na živý plot. Na skvělé fungování se spolehněte i u nůžek na silné větve.

Fotografie: Envato

Technologie s převodovým mechanismem

V současné době si můžete kromě běžných nůžek, které jsou levnější a práce s nimi namáhavější, obstarat ty s převodovým mechanismem. Pokud budete stříhat mladé větve, převodové nůžky budou to pravé.

Dvoučepelové nůžky, nebo jednočepelové?

Jednočepelové nůžky se hodí na stříhání starších suchých větví. Dvoučepelové volte v případě, že bude stříhat do živých dřevin.

Fotografie: Envato

Prodlužte si ruce

Až o 5 metrů si můžete prodloužit svůj střih pomocí nástavce k univerzálním zahradním nůžkám.

Startovací sada ručního nářadí

Praktická sestava nářadí pro ty, kdo se chtějí starat o půdu, záhonky, trávu a stromy. Ve své sadě najde nůžky, rukavice, květinovou lopatku a v některých sadách i vyrývač kořínků či květinové hrábě.

Jak na údržbu zahradního nářadí

Pokud se chcete o své nářadí dobře starat, postupujte před zimním uskladněním tímto způsobem:

1. Ostřete, brušte, olejujte

Ostřiče nožů a seker by měly být součástí každé zahradnické kůlny. Při broušení dbejte na to, že nůžky se brousí jen jedním směrem. Sekery brušte pilníkem. Pomoci si můžete také elektrickými bruskami.

Nakonec naolejujte ostré obroušené hrany. Olej si zaslouží i další komponenty jako šroubky a pružinky. Gumu můžete ošetřit glycerynem.

Fotografie: Envato

2. Násady

Je potřeba některé vyměnit? Jednoduše je připevněte ke kovové části hřebíkem a přebrušte brusným papírem, či vazelínou.

3. Uskladnění konví, hadic, koleček

Vyčistěte konve i kolečka, propláchněte hadice a dokonale vysušte. Suché náčiní uskladněte na zvolená místa. Správným uskladněním zabráníte plísním a na jaře budete mít vše připravené na další sezónu.

Věříme, že si po dnešním čtení budete vědět se vším rady a zahradničení pro vás bude jenom radost.