Sekání trávy, ale stejně tak její nesekání vás může přijít pěkně draho. V obou případech se můžete dočkat pokuty. Nevěříte? Přesto je to tak.
Zaplevelená zahrada může ohrožovat zdraví osob, okolní pozemky a také třeba vzhled obce. A nic z toho vy, jako majitelé zahrady, nesmíte připustit. Zákon o tom totiž mluví jasně, uvádí web TN. Obce mohou prostřednictvím vyhlášek regulovat údržbu zeleně a určovat pravidla pro sekání trávy nejen na veřejných, ale také na soukromých pozemcích. V posledních letech, kdy je velké teplo a období sucha, se spíš doporučuje nechávat trávě při sekání trochu větší výšku. Dochází tak k lepšímu zadržování vody v půdě, podpoří se ekosystém a biodiverzita.
Nesekáte trávu? Pak máte problém
Zákon o obcích dává místním úřadům do rukou pravomoc požadovat od majitelů pozemků, aby udržovali pořádek a čistotu, což obvykle zahrnuje i sekání trávy. Provinilec může podle zákona o přestupcích dostat pokutu až 10 tisíc korun (§ 47b odst. 2 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích); avšak obec zpravidla nejprve poskytne vlastníkovi pozemku lhůtu pro nápravu, informuje web ModerníObec. Podnikající vlastníci pozemků, a to ať fyzické podnikající osoby, tak právnické osoby, mohou obdržet postih ve výši až 100 tisíc korun (zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, § 58 odst. 2. ve znění pozdějších předpisů).
Při výskytu a šíření škodlivých organismů včetně plevelů může fyzická nepodnikající osoba dostat pokutu 30 tisíc korun (§ 78 odst. 2 písm. a, zákona o rostlinolékařské péči) a podnikajícím subjektům může být uložena pokuta až půl milionu (zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, § 78 odst. 6 písm. a). Kromě toho na vás mohou sousedé, v případě, že se o svůj pozemek nestaráte řádně a jim by mohla hrozit nějaká újma, podat žalobu. Újmou se rozumí jak škoda na majetku, tak na zdraví, ke kterým již došlo, anebo k nim může teprve dojít.
Za nedodržování nočního klidu mastná pokuta. Kdo nezná zákon, bude muset platit
Sekáte na zahradě nebo na louce
Záleží i na tom, čím a kde sekáte. Pokud k sekání trávníku používáte běžnou sekačku, nic se neděje. Jestliže se však při sekání vozíte na zahradním traktůrku, mohla by vás postihnout pokuta až 50 tisíc korun. Pokud tedy za něj nehradíte povinné ručení. Ne, to nebyl žert. Od 1. dubna 2024 se totiž změnil zákon a povinné ručení nejsou povinni hradit jen majitelé vozidel a přívěsů, které se pohybují na silnici, ale také řada ostatních. Konkrétně jsou to vozidla, jejichž hmotnost přesahuje 26 kilogramů a současně jsou schopna dosáhnout rychlost vyšší než 14 km/hod.
A to zahradní traktůrky vesměs splňují, informuje web Novinky. Povinnému ručení se můžete vyhnout pouze tehdy, kdy traktůrek v žádném případě neopustí hranice soukromého uzavřeného pozemku. Stačí však, abyste vyvezli trávu za hranice pozemku, anebo si vyjeli posekat louku pár desítek metrů za domem, a pak už – v případě neplacení povinného ručení – na vás může číhat pokuta. Také pokud nebudete ořezávat dřeviny pod elektrickým vedením, hrozí pokuta – i o tom jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně psali.
…jj…už zbýva jen uzákonit pokuty za chození po obecních chodnících, vodění dětí do školy, či dýchání vzduchu v blízkosti úřadů…
Daň z trakaře a pod, ,, daně jó daně – my víme jak na ně ….
no on pan autor trochu zbytečně plaší s tím povinným ručením, rychlost nad 14 km/n mají většinou až komunální traktory, takže zahrádkáři se bát nemusí
Tak sekani nebo mulcovani travy mimo verejnou komunikaci ,vazeny pane autore, je vyhradne mou vlastni zalezitosti!!Orazavani naletovych drevin, ac za to pravda, zas podle nesmyslneho zakona ,zodpovida vlastnik,by mel udrzovat vlastnik rozvodneho el.zarizeni,vzhledem k tomu,ze mu neustale platime zvysujici se poplatky za distribuci a udrzbu rozvodne el. site a ze do dnesniho dne nevyresil kompenzace za „Poskytnuta vecna bremena“.Pokladam to ze strany statu ,za hozenou rukavici a plivnuti do tvare ,zdejsim obcanum.
Jsou sena a je otava. Někdy , když nebylo pro dobytek dost, tak se sekalo i 3x. Taková byla praxe našich předků, která brala ohledy i na přírodu, na různé brouky. Že dnes chce někdo /třeba starosta/ mít ošklivé vyholené trávníky, je prznění přírody.
Souhlas!!!
A zároveň boj s většinou ignorantů
Článek je plný polopravd, navíc zcela vytržených z kontextu. Pokud se zahradním traktorkem nevyjedete na silnici, nemusíte mít vůbec žádné pojištění. A pokud byste s ním i v minulosti vyjeli na silnici, museli jste mít pojištění i dříve. Takže zase novinářské kačenky. A s tím sečením je to další pitomost. Abyste mohli dostat pokutu za „šíření plevelů“, musela by vám to obec dokázat. V zavedené praxi to znamená vypracování znaleckého posudku. A tomu se každá obec raději obloukem vyhne.
Komu bude dávat obec pokutu, když nesečené pozemky jsou obce? Obec se jen spoléhá, že se někdo najde a zadarmo to za obec poseká, když už se na to nedá dívat. Tento problém je snad ve všech obcích bez rozdílu jejich velikosti.
Nevím kolik můj traktůrek váží ani jakou má maximální rychlost a upřímně mě to nezajímá, protože povinné ručení platit nehodlám. Můj traktůrek neopustí můj pozemek, takže do toho nikomu nic není.
Jinak mi to začíná připomínat totalitu, samé zákazy, nařízení, pokuty, výhrůžky. Asi by to chtělo změnu, trochu lidského přístupu a ty, co si myslí, jak můžou jen nařizovat a vyhrožovat hnát pěkně svinským krokem.
komise z Bruselu to budou chodit kontrolovat. běda Vám kdo nedodrží normu. pokuty milion, dva miliony Vás to naučí.
Zákon o přestupcích 200/1990 Sb., byl s účinností od 1.7.2017 nahrazen zákonem 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky (proces) a zákonem 251/2016 Sb., o některých přestupcích. A pak jsou zde též přestupky v zákoně o obcích, kam míří i případ bordelu na pozemku. (§ 66d odst. 1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) úmyslně poškodí, odstraní nebo zakryje tabulku s označením ulice nebo jiného veřejného prostranství,
b) neudržuje čistotu a pořádek na pozemku, který užívá nebo vlastní, a tím naruší vzhled obce, nebo
c) naruší životní prostředí v obci nebo odloží věc mimo vyhrazené místo.
Udržovat pozemky je v pořádku, ale týká se to taky obcí ??? U nás starosta zrušil cukrovarskou skládku, nechal tam navést spoutu zeminy, možná i kontaminované a dnes je tam hora, kde se množí plevel a je ho spousta, nikdo jej nelikviduje a to nikomu nevadí, ale když neposekáte trávu nebo ji hodně posekáte máte problém a hrozí vám pokuta.
Sekání trávy je potřebné. Jak to nemá být můžeme vidět všude kolem nás. Trávníky s golfovým střihem nebo až na holou zem. To je pohroma pro veškerý život v trávníků a totální blbost, protože trávník neudrží vodu a vyschne celá zahrada. Dále mě vadí všechny benzínové sekačky a zahradní stroje. Dělají strašný hluk a smrdí. Všechny tyto stroje by měli mít emise a TK jako auta. Dnes mám sekačku na baterky a je výkonná, rychlé, nesmrdí a málo hlučná.