Za tyto staré kusy nábytku vám sběratelé zaplatí astronomické částky. Zkontrolujte toto označení

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sběratelé a starožitníci se zajímají o předměty, které vám mohou připadat bezcenné. Než je vyhodíte nebo spálíte, přesvědčte se, zda nevyhazujete tisíce.

Každý doma přechovává nějaké ty staré věci. Prarodiče z nostalgie, mladší generace pro vztah ke starožitnostem, jiní kvůli svému vlastnímu vkusu. A další třeba proto, že se ještě nedostali k vyklizení půdy, sklepa nebo stodoly. Některé tyto staré věci mohou být učiněným pokladem. Nevěříte? Tak se pojďte podívat, jaké staré a starožitné předměty shánějí starožitníci a sběratelé. Snad vás to přiměje prohlédnout své skladiště nebo se zamyslet nad tím, že ten který předmět, jejž máte v obýváku, by vám mohl vynést slušnou finanční sumu.

Domácnost v dobách socialismu

A může jít o cokoliv. Sektorový nábytek, dobový nebo retro porcelán v růžové barvě, umakartové židle s kovovou konstrukcí, které se vyráběly z pochromovaných trubek, lehká křesílka s dřevěnou konstrukcí, doplněná sedáky ze syntetických materiálů. Tyto zařizovací předměty byly v každé domácnosti před 70 až 40 lety. A sehnat je bylo téměř nadlidské úsilí, informuje web TN. Tehdejší nábytek dával prostor barevnosti a zároveň se zkoušely nové materiály. Umakart a plast, to byl pokus o odlehčenou konstrukci zařízení.

Sběratelské kousky - staré fotoaparáty
Fotografie: Pixabay

Tyto prvky byly ceněny u nábytku bruselského stylu. Ten se na trh dostal prostřednictvím kolekce, která byla vyrobena na výstavu EXPO 58 a pokračoval až do 70. let 20. století. I když později se interiérový styl trochu změnil, mnohé domácnosti se ho držely až do přelomu století. A starší generace ho možná používá dodnes. Nejen dobový, ale také retro nábytek a další bytové doplňky z uvedené doby dnes mají svou cenu, zmiňuje web ProŽeny. Jednak pro sběratele a starožitníky, ale i v domácnostech se tyto kousky začínají objevovat.

O co mají starožitníci a sběratelé největší zájem

Jestliže tedy máte předměty z doby socialismu, v žádném případě je nevyhazujte. Možná že v nich ukrýváte poklad. Jsou-li to originální kousky, můžete za ně obdržet – jestliže jsou v zachovalém stavu – pěknou hromádku peněz.

Máte doma některou z těchto bankovek? Jedná se o vzácné kousky s velkou hodnotou

  • Nábytek z 60. až 70. let minulého století – chromovaný nábytek, křesla i sedačky, houpací křesla, designová křesla českého designera Jindřicha Halabaly, kancelářský nábytek s roletou, pohovky, knihovny, skříně, příborníky, sekretáře, truhly, židle, psací stoly.
  • Doplňky interiéru ze stejné doby – koberce, zrcadla, globusy, telefony, chlebovky.
  • Obrazy – akvarely, signované olejomalby konkrétních autorů.
  • Další doplňky domácnosti od 20. až po 60. léta – dřevěné gramofony, gramofony s troubou, kufříkové gramofony, psací stroje, reproduktory, fonografy.
  • Porcelán – figurální porcelán, růžový porcelán, džbánky, mísy, vázy, dózy, šálky, podnosy; dále sochy, sklo, keramika.
  • Ostatní – stříbro, bižuterie, hodiny a hodinky, lustry, vánoční ozdoby; hračky: panenky, kočárky, houpací koníci a kohouti.

O sběratelské kousky není zájem pouze v ČR, ale také na zahraničním trhu. Proto nejprve dobře rozmýšlejte, než odnesete nábytek a další vybavení domácnosti do popelnice nebo ke kontejneru. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali i o tom, že některé mince a bankovky vám mohou přinést tisíce.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*