Plíseň v koupelně nemá sebemenší šanci proti přísadám z kuchyně. Poslouží i ocet a jedlá soda

Fotografie: Couch-scratching-cats / Public domain

Plíseň v koupelně se objevuje nejčastěji od podzimu do konce zimy. Dobrá zpráva je, že její tvorbě a šíření zabráníte už za pouhých 10 korun.

V zimním období se v některých domácnostech začne vytvářet plíseň. A není to nic divného – méně se větrá a také se v bytě drží vyšší vlhkost. Plíseň se objevuje hlavně v koupelně, kde je vlhko nejvíce. A pak také v nevytápěných místnostech, ve spíži, a stejně tak kolem oken, neboť na těch v důsledku rozdílných teplot vlhkost kondenzuje.

Koupelna jako líheň pro plísně

Pokud byste s plísní nezačali bojovat hned od prvopočátku, mohlo by se stát, že už se jí nezbavíte. V koupelně se plíseň bude držet ve spárách mezi dlaždicemi na zemi, mezi obklady na stěnách, ve spojích mezi vanou, umývadlem, sprchovým koutem a zdí. Materiály k vyspárování totiž velmi dobře slouží jako podklad, na němž se spory plísní snadno uchytí a začnou se množit. A pak také plíseň vzniká v různých záhybech a rozích.

Bílý ocet

Bílý ocet může být řešením celého problému. Jen musíte zakročit včas. Ocet má mírné bělicí a dezinfekční účinky a rovněž odmašťuje. Takže s ním můžete vyčistit prakticky celou domácnost, ale právě také plíseň, jak doporučuje web TheSpruce. V rozích sprchového koutu, v záhybech umývadla, na vodovodních bateriích – tam všude můžete ocet použít. Místa s plísní, která lze otřít, vyčistěte vlhkým ubrouskem nebo papírovou utěrkou. A pak na ně pomocí rozprašovače nastříkejte ocet.

Konec přebytečné vlhkosti v bytě: Účinně ji absorbuje sklenice se solí a čajovými sáčky

Pokud máte obavy, že je octová kyselina příliš silná, zvolte ředění 1 : 2, tj. jeden díl vody, dva díly octa, anebo 1 : 1. Působit nechte nejméně 30 minut. Pak vezměte houbičku, v tenkých spárách můžete použít zubní kartáček, a ještě postižená místa vydrhněte. Ale jen lehce, abyste si spárovačku nepoškodili. Ocet by měl udělat většinu práce za vás. Nakonec opláchněte čistou vodou a vysušte! Bílý ocet pomůže také vyčistit krb od dehtu a sazí, jak jsme už dříve na BydlímeÚtulně napsali.

Pomůže i jedlá soda

Pokud ovšem zjistíte, že pouhé použití octa nestačí, můžete ho smíchat s jedlou sodou, která je také známá svými čisticími schopnostmi. Nejlepší by však bylo, kdybyste místo s plísní postříkali octem a pak je zaprášili sodou. To proto, aby reakce, k níž dojde, působila přímo na daném místě. Jestliže chcete vytvořit pastu, přidejte do jedlé sody přiměřené množství octa. Pastu pak naneste na plíseň, píše web Mirror.

Nechte nějakou dobu účinkovat a poté umyjte obvyklým způsobem. V tomto případě ovšem dojde k reakci kyseliny a zásady už v misce, což je škoda. Tento postup opakujte pravidelně. Bude vás to stát asi tak 10 Kč, a přitom zabráníte plísním, aby se vkrádaly do vaší domácnosti.

Zdroje: TheSpruce, Mirror

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*