Zpracování biologického odpadu ze zahrady ale i z kuchyně je strategie v souladu s moderními ekologickými přístupy ke zpracování odpadu. Vyrobte si vlastní jednoduchou bednu na kompost.
Máte založenou zahrádku a nechce se vám neustále hnojit kupovanými hnojivy? Výhodným řešením takové situace je vytvoření kompostovacího prostoru, který bude kontinuálně produkovat kvalitní hnojivo plné přirozených živin. Máte-li dostatek prostoru, není nutné ke kompostování využívat drahé plastové nádoby. Kompostovací bednu si můžete vyrobit sami, a to v takových rozměrech, které budou vyhovovat právě vašim potřebám, a provedení, jež esteticky zapadne do řešení zahrady.
K čemu se kompost využívá
Kompost je rozložený biologický odpad, který obsahuje řadu živin. Ty jsou nezbytné pro půdu během celého roku – od sázení až po přípravu na zimní období. Díky přirozenému obsahu těchto látek představuje kompost velmi užitečný a současně levný způsob, jak dosáhnout lepších výsledků zahradničení. Příprava kompostu se obvykle realizuje ve speciální nádobě – kompostéru, který lze koupit již hotový v různých designech, nebo si jej můžete vyrobit sami podle vlastního návrhu.
Vlastní návrh kompostéru
Výhody vlastního kompostéru spočívají především v možnosti upravit si jeho vzhled i rozměry dle konkrétních potřeb. Na výběr máte za dvou základních možností, a to:
- kompostér jámový
- kompostér bednový
Jámový kompostér sice dobře odvádí vodu, vyžaduje však různé dodatečné úpravy a velmi těžko se v něm dostává k humusu. Bednový kompostér na druhou stranu lze velmi dobře obsluhovat a celkově je pak manipulace s kompostem i vzniklým humusem jednodušší.
Příprava domácího bednového kompostéru
Před vlastním návrhem konstrukce a materiálového řešení je nutné se rozhodnout, kde bude kompostér stát. I navzdory tomu, že nakonec navrhnete kompostér uzavřený či připravený k osázení z horní strany, je nutné pro něj vybrat stinné místo, aby v kompostéru nedocházelo k nežádoucím hnilobným procesům. Jakmile budete mít vybrané vhodné místo, je potřeba si změřit jeho rozměry a podle toho navrhnout konkrétní velikost kompostéru a stanovit, z jakého materiálu by měla být vyrobena – ideální je buď dřevo nebo plast, ale lze využít také plech. Při návrhu kompostéru byste měli dodržet následující požadavky:
- tvarově by měl být kompostér buď kvádr nebo komolý jehlan
- po stranách musí mít konstrukce otvory, aby byl se zajistila správná cirkulace vzduchu, která podporuje rozklad biologického odpadu
- kompostér může být řešen jako uzavřený nebo otevřený (s víkem / bez víka) – vhodné je mít k dispozici odnímatelné víko, které jej bude v zimě chránit před povětrností
- ve spodní úrovni kompostéru by měl být otvor pro vyjímání humusu
Konečná podoba kompostéru a jeho konstrukčního řešení záleží především na vašich možnostech a preferencích.
Zdroj: GardeningKnowHow