Odvzdušnění radiátorů před topnou sezonou je základním krokem pro jejich správné fungování. Postup je jednoduchý, tak s chutí do toho.
Je listopad a topná sezona byla zahájena. I když letos trošku později, neboť říjen nám dopřál ještě pěkné teplé počasí. Někteří z vás připravili topný systém správným způsobem, tj. kromě ostatního jste také odvzdušnili radiátory. Kdo to ještě neudělal, mohl by se dočkat vysokého účtu za topení, a přitom moc tepla doma mít nebude. Odvzdušněním radiátorů si zajistíte lepší výkon topných těles. A nemusíte volat žádného odborníka, zvládnete to sami.
Vzduch v topném systému
V panelových bytových domech se topný systém zpravidla odvzdušňuje v posledním patře. Tam záleží, jak k tomuto úkonu budou přistupovat majitelé či nájemníci horních bytů. V topném systému se přirozeně vytvářejí vzduchové bubliny, a to kvůli vodě, která jím protéká. V důsledku jsou pak radiátory méně účinné, píše web TheRadiatorCompany. Radiátory tedy vyžadují odvzdušňování. Tento úkon se provádí manuálně, zpravidla před zahájením topné sezony. Pokud to však nestačí, je zapotřebí topení odvzdušňovat i průběžně.
Zavzdušnění se může projevit tím, že je radiátor v jedné části studený a v druhé teplý. Stát se to může z nedostatečného průtoku vody: velké radiátory obvykle potřebují vyšší průtok než radiátory malé. K nedostatečnému průtoku může docházet kvůli poddimenzovanému čerpadlu, kvůli nesprávnému nebo ucpanému potrubí či vzduchovým kapsám. Odvzdušnění radiátorů je nezbytné pro zajištění efektivního vytápění.
Toto je důvod, proč vás vytápění domácnosti stojí tak vysoké částky. Odborník odhalil toto snadné řešení
Jak při odvzdušnění postupovat
Budete potřebovat plochý šroubovák nebo odvzdušňovací klíč, a to podle typu radiátoru. Dále nádobu na zachycení vody (miska nebo kbelík), hadr na podlahu. Odvzdušňování se má provádět, když jsou radiátory studené a vypnuté, radí na webu Goniec. Pomocí připraveného nářadí opatrně otevřete odvzdušňovací ventil. Jakmile uslyšíte syčení, znamená to, že vzduch uniká. Připravte si misku, neboť současně se vzduchem může odtékat, případně i stříkat voda.
Odvzdušňujte tak dlouho, dokud nebude voda jen zvolna vytékat. Jestliže ještě vystřikuje v nepravidelných intervalech, je v radiátoru ještě vzduch. Po odvzdušnění je vhodné doplnit tlak v soustavě. Pak můžete topení zapnout a zkontrolovat, jestli všechny radiátory hřejí správně. Pokud jste majiteli moderních typů topných těles s ventily s funkcí automatického odvzdušňování, příprava na topnou sezonu pro vás bude snazší. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali také o tom, jak si pomocí alobalu za radiátorem zajistíte v místnostech víc tepla.
Napište komentář