Ne každý má zahradu, ale i na malém prostoru lze vypěstovat mnoho druhů plodin. Ani okurka není výjimkou. Dopřejte jí správné podmínky a bude plodit i v zimě.
Pěstování vlastních okurek na okenním parapetu je skvělý způsob, jak si vychutnat čerstvé a chutné plody, i když máte omezený venkovní prostor. A nejen to, okurky můžete dokonce pěstovat i v zimním období, kdy by na záhonu už trpěly přílišnou zimou. I v prosinci se tak můžete těšit ze sklizně čerstvých okurek.
Vyberte správnou odrůdu
Při výběru odrůd vhodných pro pěstování na parapetu je třeba vybírat ty samosprašné, tedy takové, které nepotřebují k opylení hmyz. Vybírejte také nízké odrůdy. Některé okurky mohou dorůst i do tří metrů – tak velký prostor jim na parapetu nejde poskytnout. Hledejte také co nejranější odrůdy, které budete moci sklízet už 50–70 dní po vyklíčení.
Rostliny okurek potřebují dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Můžete jim koupit substrát určený pro tykvovité rostliny nebo namíchat vlastní z jednoho dílu rašeliny, dílu zahradní zeminy a dílu kompostu. Rostliny sázejte do nádob s odtokem, aby nedošlo k přemokření. Jedna rostlina potřebuje minimálně 5 litrů půdy, podle toho vybírejte vhodnou velikost nádoby.
Zimní pěstování
Pro zimní pěstování zasejte semínka na přelomu října a listopadu. Počkejte, až budou mít dva páry pravých listů, a poté je přesaďte do velkých nádob. Nejdůležitější je rostlinám okurek zajistit dobré osvětlení. Měli byste je tedy umístit na jižní parapet a přisvěcovat je LED lampami určenými pro pěstování rostlin.
Dejte okurkám a rajčatům šanci plodit až do podzimu. Fígl zkušených zahrádkářů se o to postará
Okurky se brzy začnou vytahovat a budou potřebovat oporu. Můžete do květináče zapíchnout tyčku nebo natáhnout od stropu provázek, po kterém se budou pnout. Okurky je třeba také pravidelně hnojit, ideálně jednou za 14 dní. Také je potřeba vylamovat všechny boční výhony, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala. Při dobré péči můžete sklízet zimní okurky už po Novém roce.
Zdroj: Sezony Ogorodnika