Celý proces starosti o čisté prádlo, kam patří i žehlení, prošel v posledních desetiletích velkou změnou. Na rozdíl od našich babiček máme automatické pračky, sušičky a napařovací žehličky. To ale neznamená, že se jedná o časově nenáročnou činnost. Zapnout pračku, pověsit prádlo, posbírat je, vyžehlit… a tento cyklus se opakuje několikrát za týden.
Přinášíme několik tipů, které pomohou minimalizovat čas strávený nudným žehlením a pomohou vám vyhnout se nejčastějším chybám, kvůli kterým je vaše žehlička stále v pohotovosti.
Předejděte zbytečnému mačkání látky a nehezkým ohybům
Základní pravidlo pro nezmačkané prádlo zní: pověste vyprané prádlo co nejdříve po doprání pračky. Při věšení je důkladně protřepejte. Pokud nemáte dost času, využívejte funkce odloženého startu. Můžete tak doprat ve chvíli, kdy se vrátíte z práce. Nepřehánějte to ani s odstřeďováním. Příliš vyždímané prádlo je náchylnější k mačkání.
Oblečení z lehkých látek nevěste za pomoci kolíčků, raději je pověste na ramínka. Oblečení z vlny by se naopak mělo sušit v horizontální poloze, aby se vlna příliš nevytahala. Další tipy pro minimalizaci žehlení:
- Vybírejte si nemačkavé materiály
- Po protřepání a pověšení na šňůru prádlo důkladně uhlaďte rukou
- Pořiďte si sušičku a prádlo skládejte ještě teplé
Pečujte o své oblečení, jen tak bude vypadat hezky a dlouho vydrží
Nezáleží jen na praní a žehlení, zásadní je také způsob ukládání do skříně. Možná že se vám už někdy stalo, že jste se natáhli ke komínku s tričky nebo svetry, zkusili vytáhnout oblíbený kousek, který ležel přesně uprostřed, a … všechno leželo na zemi. Pokuste se nastolit ve svém šatníku řád.
Využijte různé boxy a krabice pro vytřídění sezónního zboží. Nevkládejte košíčky podprsenky jeden do druhého. Sice ji potom nemusíte žehlit, ale ničíte ji. Ideální je skladovat ji nesloženou. Stejně tak ponožky: nemotejte je do koulí, ale překládejte napůl.