Topná sezóna odstartovala. Topit lze elektřinou, plynem, uhlím nebo dřevem. Poslední zmiňovaná možnost (topení dřevem), patří k těm nejpříjemnějším a nejvýhodnějším způsobům topení. Vytápění domu či bytu dřevem je také šetrné k okolí.
Nevýhodou je pracnost spojená s přípravou topiva – vysychání, uskladnění, štípání, řezání apod. Nicméně nelze upřít, že hořící poleno je mnohem víc romantické, než plynový kotel či elektrické topení. Samozřejmě to není pro každého. Ne vždy je možné topit doma dřevem. Zvlášť pokud bydlíte v paneláku. Jestliže tuto možnost však máte, pak neváhejte. Přinášíme 5 důvodů, proč je topení dřevem lepší i tipy, které dřevo je použít a jak se dřevem naložit.
Vysychání dřeva
Pro úspěšné vytápění domu je nutné použít dobře vysušené dřevo. Zvlhlé dřevo snižuje účinnost topení a hrozí, že se zanese komín dehtovými usazeninami. Ideální je dřevo staré až 3 roky, jehož vlhkost je nižší než 20 procent. Čím sušší dřevo, tím lepší výhřevnost.
Měkké vs. tvrdé dřevo
Tvrdé dřevo hoří pomaleji, déle žhne. Měkké dřevo zase rychle vzplane a rychle ztrácí žhavé uhlíky. Tvrdé dřevo je tedy žádanější, ale také dražší. Měkkého dřeva spotřebujete více.
Do krbu jsou vhodná dřeva z břízy, jasanu, buku, jeřábu, javoru – mají vyšší hustotu a hoří déle. Naproti tomu smrkové dřevo sice hezky praská, ale velmi rychle shoří. Do kotle můžete použít i odpadní dříví, do krbu však vhodné není.
5 důvodů, proč topit dřevem
-
Dřevo patří k nejlevnějším způsobům topení
-
Je to nejšetrnější způsob topení – šetříte životní prostředí
-
Budete mít doma teplo, i když nepůjde proud
-
Jako bonus získáte na zahradu hnojivo – popel obsahuje vápník, draslík, hořčík, fosfor
-
Příjemnější práce než s uhlím – bez práce nejsou koláče. Tak či onak si musíte máknout, ale jde o čistší a příjemnější práci ve srovnání s uhlím