Nastal podzim, sází se poslední stromy, pomalu se hlásí o slovo první přízemní mrazíky a vaše zahrady jsou už pravděpodobně zazimované a připravené na zasloužený zimní odpočinek. Pokud jste během podzimu sázeli nové stromky, měli byste myslet na to, že jejich kmeny mohou během zimy poškodit malí hlodavci, myši, hryzci a další nevítaní hosté.
Ti s příchodem podzimu začali stahovat blíže lidským obydlím a kůra mladých stromků je pro ně velmi lákavá. Ještě, než napadne první sníh, můžete si vyrobit jednoduchý nástroj proti jejich nájezdům na vaše rostliny.
Rychlé, levné a účinné řešení z PET lahví
Abyste ochránili svoje sazenice, můžete vyzkoušet náš jednoduchý návod. Budete potřebovat jenom dvě plastové láhve, kterým uříznete dno a hrdlo. Tím vzniknou dvě trubky, které podélně rozřízněte a omotejte kolem kmene.
Spodní část pro větší stabilitu částečně zakopejte do země. Druhou láhev přidejte nad první a obě láhve k sobě přilepte lepicí páskou, aby vznikl jakýsi plastový tunel. Je to jednoduché a funkční řešení, díky kterému budou vaše mladé stromky v bezpečí.
Další tipy, jak udržet hlodavce dál od vaší zahrady
Pokud máte na zahradě dostatek prostoru, skvělým odpuzovačem myší a hlodavců je ořešák. Tento statný strom s výbornými plody má listí, které hlodavci nesnášejí. Pokud nemáte možnost vysadit na zahradě další strom, vsaďte třeba na mátu či heřmánek.
Nemají rádi ani průvan, takže nezvané návštěvníky může odradit i závan fukaru na listí v norách. Můžete jim také vytvořit podmínky, aby se s radostí nastěhovali na okraj zahrady, mají rádi například křoviny.
Když to nejde po dobrém, nastoupí další vypuzovací taktiky
Jestliže vám proti myším nepomohl ani jeden z výše zmíněných triků, je čas poohlédnout se po vyšším kalibru. Na trhu jsou k dostání akustické ultrazvukové plašiče hlodavců, které vydávají zvuk neslyšitelný pro člověka, ale velice protivný právě pro uši malých hlodavců.
Při nákupu ale ověřte, že plašič není slyšitelný nebo nebezpečný pro domácí zvířata, pokud nějaká máte. Existují také spreje s pachovými stopami, které my necítíme, ale myši je nesnášejí.
I na dešti vydrží nastříkaná stopa několik týdnů. Drastičtějšími způsoby jsou různé pasti nebo jedy. Vždy je třeba zvážit nutnost použití takovýchto prostředků a ověřit si, že jejich použití nijak neohrozí ostatní živočichy.
Hryzci jsou pohroma, čeká vás dlouhý boj
Pokud se vaše zahrada nachází v těsném sousedství pole, už jste asi zjistili, že vaše zahrada je děravá jako cedník a že na hryzce jsou všechny návody krátké. Přemnožení hryzců je momentálně často řešeným tématem, dokáží zlikvidovat ledacos.
Často je jediným řešením použití jedu, ale ani to není stoprocentní. Pokud nechcete být radikální, je nejlepším řešením sklidit popadané ovoce a cibuloviny rychleji než oni nebo se snažit na zahradu přilákat lasičku, která jejich populaci rychle zmenší.