Jak dobře víte, někdy se objeví chvíle, kdy je potřeba vyprat jeden kousek oblečení v ruce. Důvody mohou být různé, ať už se jedná o velmi silné znečištění nebo o specifickou tkaninu. Ruční praní ale nemusí být pro vaše oděvy zrovna nejšetrnější. A tak pokud vám vrtá hlavou, jak vlastně vypadá to správné ruční praní, pojďte se seznámit s principy, které zaručí dlouhou životnost vašeho oblečení.
Rychle neznamená efektivně
S velkou pravděpodobností váš postup ručního praní vpadá tak, že na postižené místo nasypete prací prášek, zalijete vodou a pak drhnete, drhnete, a přitom doufáte, že skvrna zmizí. Tento postup ale není zrovna nejšetrnější pro jemná vlákna vašich oděvů. Správný postup vám zabere o něco více času, ale z dlouhodobého hlediska je jistě lepší jej následovat.
Krok 1: Připravte si lázeň
Uděláte to tak, že si napustíte do umyvadla či větší nádoby vodu o teplotě zhruba 30–40 stupňů Celsia. Následně do vody přidáte prací prostředek, ať už prací gel nebo prášek. Hlavním rozdílem je, že gel se lépe rozpouští.
Vodu promíchejte tak, aby se prací prostředek co nejlépe rozpustil. Poté do lázně vložte oblečení, které chcete vyprat, a ponechte ho odmočit asi na 10–15 minut. Pokud se barvy vašeho oblečení liší, či se jedná o zcela různé tkaniny, raději volte variantu postupného praní.
Krok 2: Praní v ruce
Když už dojde na praní v ruce, snažte se o sebe materiál netřít příliš agresivně. Nejvhodnější je přistoupit k jemnému mačkání a propírání tak, aby se uvolnilo co nejvíce špíny. Problém samozřejmě nastává, pokud je vaším cílem vyprat jeden konkrétní flek, který nechce dolů.
V tomto případě je ideální použít odstraňovač skvrn, který je určen přímo pro daný druh látky. Odstraňovač jemně vmasírujte na poškozené místo, nechte na nějakou dobu odmočit a poté postupujte stejně.
Krok 3: Máchaní
Máchání je již velmi jednoduché, stačí napustit čistou vodu a prádlo máchat, dokud jej nezbavíte pracího prostředku. Není žádnou výjimkou, že bude nutno napustit čistou vodu několikrát, protože prádlo neustále pouští pěnu. Vyhněte se máchání pod proudem vody z kohoutku, opět se jedná o zlozvyk, který vašemu prádlu nijak nesvědčí.
Krok 4 a 5: Ždímání a následné sušení
Ždímání je proces, při kterém můžete látku poškodit velmi výrazně, proto se vyvarujte násilného kroucení a mačkání tkaniny. Naopak se snažte opatrně vodu vymačkávat a zbytek nechat odkapat. Také můžete oblečení zabalit do suchého ručníku a opatrně ho vyždímat.
Ručník vodu absorbuje a zamezí výraznému kroucení oblečení. Co se týče sušení, tak pozor na vlněné oděvy, které je lepší položit vodorovně třeba na žehlicí prkno, aby se látka tíhou vody nevytahala.