Vyvarujte se častým chybám, které po praní zanechávají skvrny a ničí tak oblečení

Fotografie: Freepik

I ty nejméně nápadné skvrny na oblečení mohou znehodnotit i ty nejhezčí kousky z vašeho šatníku. I přesto, že existuje tolik pracích prostředků, odstraňovačů skvrn a moderních pracích programů – některých skvrn se vám prostě nedaří a nedaří zbavit. Možná děláte některou z níže jmenovaných chyb, díky kterým skvrnu ještě více konzervujete v prádle.

Čas je vaším nepřítelem!

Čím více času od vzniku skvrny uplyne, tím horší bude její odstranění. Proto je dobré oblečení co nejdříve po zašpinění buď namočit, nebo rovnou vyprat.

Žehlení oblečení

Pokud se nepodařilo skvrnu odstranit ani po vyprání, nežehlete tento kus oblečení. Pravděpodobnost, že se skvrny při dalším praní zbavíte, by se totiž rapidně zmenšila.

Fotografie: Freepik

Univerzální odstraňovač skvrn neexistuje

Stejně jako existují různé druhy skvrn, musíme používat i různé druhy odstraňovačů skvrn.

  • Prvním druhem jsou rostlinné skvrny (původcem je ovoce a zelenina, ale také káva, čaj, kakao nebo tráva). Abychom se jich zbavili, musíme použít bělidlo, které je obsaženo v sypkých pracích prášcích. Ty nasypte přímo na skvrnu.
  • Dalším druhem jsou mastné skvrny (jejichž původcem je olej, tuk – v polévkách, omáčkách, zákuscích apod.). Na ty platí prací soda, která je také součástí sypkého pracího prášku. Důležité je prát v horké vodě (od 60 do 90 °C – podle toho, co snese poskvrněné prádlo.
  • Pigmentové znečištění (saze, hlína, čokoláda, rtěnka, krev) je nejodolnější a zbavíme se ho tak, že co nejvíce skvrny se snažíme odstranit ještě před vložením prádla do pračky. Pomůže vám prací soda, bělidlo nebo žlučové mýdlo (obsahuje enzymy).

Zaměřte se na skvrny

Silně znečištěné oblečení je vhodné namočit celé, v případě menších skvrn, jako je například kapka od oleje na ubrusu, postačí zaměřit se jen na skvrnu. Jako první pomoc proti mastným skvrnám může být kapka jaru, který máme každý v kuchyni a rychle po ruce.

Přidejte vodu a perte déle

Delší praní s programem máchání navíc vám může pomoci odstranit skvrnu lépe. Delším praním také docílíte toho, že účinné látky v pracích prostředcích mají delší čas pracovat – a tedy větší šanci na úspěch.

Fotografie: Freepik

Perte v dobrém pracím prostředku

Čtěte složení pracího prostředku, zaměřte se na účinné látky.