Dejte prachu stopku

Fotograi

Prach, věčné téma, které dělá vrásky nejedné hospodyňce. Žití v prašných oblastech, jako jsou centra měst a jejich průmyslové části, znamená nekonečný boj s tímto malým, ale velmi dotěrným nepřítelem. Netřeba ale zoufat, i proti němu existují zbraně, které jsou více než účinné.

Co je prach a co obsahuje?

Za prach se považují tuhé částice, jejichž průměr je nižší než 500 mikrometrů. Prach tvoří plísně, bakterie, pyl, roztoče, ale také nebezpečné látky jako jsou hliník, stroncium, chrom, arsen či jiné kovy. Na ně pozor, protože ve vyšších koncentracích mohou být toxické.

Prach se do našich domácností dostává nejen z venkovního prostředí, ale může vznikat i uvnitř domácností. Řada částic prachu je totiž vytvářena přímo lidmi, například odpadáním kožních buněk, zbytky odumřelé kůže, popadanými vlasy, chlupy. Na vzniku prachu se podílejí také naši domácí mazlíčci.

Pozor na pobyt v prašném prostředí

Prach se drží především u podlahy, kde sice zase tolik škody, nenapáchá, ale to už neplatí ve chvíli, kdy se rozvíří. Zvláště alergikům a astmatikům může způsobit nepříjemné problémy v podobě záchvatů dušnosti a jiných alergických reakcí. Prach ale zatěžuje i tělo zdravého člověka, u kterého může dlouhodobý pobyt v prašném prostředí vyvolat řadu chronických problémů, například chronický zánět průdušek.

Přidejte ruku k dílu

Bez práce nejsou koláče, za to prachu je dost. Pravidelný úklid by proto měl být samozřejmostí. Prach neutírejte suchým hadrem, abyste ho nerozvířili po místnosti, ale vždy mokrým. V případě, že máte koberce, alespoň jednou týdně je vysávejte, ideálně vysavačem s HEPA filtrem, který prach zachytí a již ho zpět nerozfouká po místnosti. Pravidelně měňte povlečení, protože mnoho prachu bývá ukryto právě v nich. Abyste se s prachem zbavili i roztočů, perte ho na 60 °C.

TIP: Vířit prach může i větrák, který je ale v horkých dnech nezbytností. Proto doporučujeme podívat se spíše po moderních bezlopatkových ventilátorech, které jsou vhodné nejen pro alergiky.

Pomůže rekuperace i čistička vzduchu

Při boji s prachem uděláte nejlépe, když si vezmete na pomoc společníky. Nejlépe si s ním poradí čistička vzduchu. S ní se rychle zbavíte nejen prachu, ale také alergenů, roztočů a dalších nečistot, včetně zvířecích chlupů a zápachu

Alergeny ve vzduchu pak neutralizuje čistička s ionizátorem, která zároveň vzduch obohacuje o zdraví prospěšné vzdušné vitamíny. Prašnost v interiéru také výrazně eliminuje rekuperace. Její filtry vyčistí vzduchu jak od prachu, tak od nejrůznějších alergenů, a to v závislosti na typu použitého filtru.