Domácí mazlíčci jsou nejlepšími parťáky, ale mají také řadu vlastností, kterými nás mohou inspirovat. Zjistěte, proč je dobré se soustředit na aktivity jako to umí psi nebo si zdřímnout přes den jako kočky.
Jaký by byl život bez domácích mazlíčků? Zpříjemňují každý den svou neotřesitelnou láskou a oddaností, jsou věrnými parťáky, a dokonce umí zachránit i život. Psi se využívají pro policejní nebo záchranářskou práci pro své kvality. Je však řada dalších vlastností, kterými se můžeme inspirovat pro svůj každodenní život, díky tomu bude snazší nebo zdravější. Co bychom měli napodobit?
100procentní soustředění
E-maily, telefony, sociální sítě, do toho běží rádio nebo televize? Nebo snad u toho všeho řídíte auto a vyřizujete záležitosti při každodenním cestování? Podle stanfordských vědců bychom měli opustit život multitaskingu a soustředit se na věci jako psi, kteří se soustřeďují vždy jen na jeden úkol. Podle vědců je takové počínání mnohem efektivnější a ztráta času je mnohem menší než u multitaskingu.
Krátké zdřímnutí pro vyšší pracovní výkon
Proč byste si během dne měli zdřímnout jako vaše kočka? Takzvaný „kočičí odpočinek“ během dne snižuje podle vědců o 37 % riziko srdečního onemocnění oproti lidem, kteří si jej nedopřejí.
Každodenní procházka pro zdraví
Domácí zvířátka milují každodenní procházky, podle vědců je chůze pro lidi nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak posílit zdraví. Při pravidelných procházkách navíc dochází ke zlepšení duševního stavu a snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu a rakovinných onemocnění. Chůze vede k optimalizaci hmotnosti a k udržení dobré fyzické kondice.
Přátelství prodlužuje život
Co by byl život bez přátel? Stejně jako zvířata udržují přátelství se svými druhy, měli by lidé více dbát na sociální kontakty. Podle vědců 22 % seniorů, kteří pěstují své přátelské kontakty a setkávají se s ostatními lidmi, žijí déle než ti, co jsou osamělí nebo žádné přátele nemají.
Žijte teď a tady!
Co dělají vaši domácí mazlíčci? Když si chtějí hrát, tak se do toho pustí. Naopak, když chtějí odpočívat, zalezou do svého pelíšku. Jejich život sestává z aktivit, které je baví a žijí právě daným okamžikem. Takovému chování by se měli naučit také lidé, podle harvardských vědců totiž pocity štěstí vznikají při momentálních aktivitách, při vzpomínání nebo přemýšlení a odkládání štěstí jsou lidé depresivnější a hrozí jim ve větší míře psychické i fyzické strádání.
Naučte se odpouštět
Dokáže se na vás domácí zvíře zlobit dlouho jen proto, že jste mu den, týden nebo měsíc před tím něco zakázali nebo nedovolili? Proč se tak nechovají lidé? Podle vědců zášť a vnitřní hněv způsobují zhoršení funkce plic, naopak odpuštění přispívá ke zlepšení krevního tlaku a snížení úzkostí a depresivních stavů.
Smích je nejlepší lék
Radost je zvířatům vlastní, dokáží se radovat z maličkostí, z procházky nebo pamlsku. Smích a smysl pro humor jsou podle kardiologů z University of Maryland Medical Center vlastnosti, které dokáží ochránit srdce před kardiovaskulárními chorobami, ale také před duševní trýzní nebo psychickými chorobami. Ne nadarmo se říká, že „smích je nejlepší lék“!
Zdroj: PetMD