Přeneste se na jih Francie a zařiďte si bydlení ve stylu Provence. Ten je čím dál populárnější, nejspíš díky jeho nadčasovosti, eleganci a hřejivému pocitu útulnosti. A právě jeho oblíbenost může za to, že není nikterak složité sehnat v tomto stylu nábytek i doplňky. Před jejich nákupem je však nutné nejen vědět, jak vypadají, ale také si rozmyslet, jak je budeme kombinovat. Pojďme se tedy podívat na základní prvky stylu Provence a na to, jak je aplikovat při zařizování nové kuchyně.
Světlé barvy v kontrastu s modrou, fialovou a květinovým vzorem
Naprostým základem Provence bydlení jsou barvy. Prim hraje bílá, která je nejčastěji k vidění na nábytku. Díky tomu lze kouzlit s doplňky, které je možné obměňovat podle nálady a stylizovat do různých barev, přičemž celkový vzhled interiéru tím nebude nijak narušen. K bílé se v tomto stylu nejčastěji přidává sytá tmavší modrá a tyrkysová, ale také fialová, která připomíná levandulová pole. Velmi působivě vypadá i krémová, béžová a další světlé přírodní odstíny. Příroda se promítá také do materiálů, ale o těch později.
Kromě základních barev, kterých využijeme zejména na větších plochách, se objevují také vzory. Nesmrtelnou klasikou jsou jednoznačně květiny. Ty se hodí na menší plochy jako jsou například potahy na polštářky, malý čalouněný nábytek nebo závěsy. Často lze vidět také krajku a podobně zdobné materiály a látky. Z těch volíme například záclony nebo ubrusy a prostírání.
Linku můžete i zrenovovat
Provence – to je prostě venkov, staré, oprýskané věci, které mu dodávají jedinečný pocit domova. Proto není tak úplně nutné, aby byla kuchyňská linka zcela nová. Dominuje-li vaší kuchyni dřevěná linka, zkuste ji přetřít barvou na bílo, přidat trochu modré či tyrkysové na spodní dvířka a vyměnit kování. Uvidíte, jak skvěle bude kuchyně vypadat, a navíc vás to bude stát minimum financí.
Nesmíme zapomenout ani na elegantní obklad v kuchyni, který se za linkou nachází. Skvěle vypadají dlaždice s motivem jemné mozaiky nebo bílé kachle ve tvaru klasických cihel. Vedle však nešlápnete ani s imitací dřevěných palubek. Nezapomeňte ale, že vzorované či barevné obklady musí vždy ladit jak s linkou, tak se zbytkem interiéru.
Dřevo, kámen i cihly
„Sterilní“ lesklé moderní povrch jsou u stylu Provence pasé. Vsaďte raději na přirozený vzhled a surové povrchy. Samozřejmostí je dřevo, to už jsme si ostatně zmínili výše. Kromě nábytku můžeme tento materiál nechat vyniknout například odhalenými trámy na stropě nebo přírodní dřevěnou podlahou. Dobře vypadá také pracovní deska linky z masivu.
Cihlová zeď vnese do interiéru přesně to, co potřebujeme. Ne každý má však možnost obnažit cihly, v panelovém bytě to samozřejmě nejde. Existují však povedené imitace, kterými lze skutečné cihly efektivně nahradit. Podobný efekt přinesou také obklady z kamene, kterými lze obložit jak stěnu (nebo její část), tak zeď nad pracovní deskou kuchyňské linky. Zde ale musíme počítat s náročnější údržbou.
Nezapomeňte na doplňky
Doplňky jsou v tomto případě velmi důležité. Bez nich by snad ani nebylo možné interiér ve stylu francouzského Provence zařídit. A jaké zvolit? Nejlepší jsou samozřejmě ty z přírodních materiálů – dřevěné rámečky na fotky a obrázky, proutěné mísy a košíky, keramické květináče na bylinky a tak dále. Textilie by měla tvořit bavlna a len v přírodních barvách nebo s již zmiňovaným květinovým vzorem.
Zapomínat bychom neměli ani na květiny živé. V kuchyni se určitě neztratí bylinky, zejména ty středomořské, které nemají jen estetickou funkci, ale také hezky voní a využijete je i při vaření. Jídelní stůl můžeme dozdobit pěknou vázou s řezanými květinami a okenní parapet voňavou levandulí.