Zájem o byty a domy před rekonstrukcí neustále stoupá. Důvodem není jen nízká cena, ale i to, že si je můžete upravit přesně podle svého. Jak ale postupovat, abyste mohli co nejdříve bydlet? S našimi radami docílíte nejen časové, ale také finanční úspory!
Nakupujte s rozmyslem
Pořízení nemovitosti by měla předcházet důkladná kontrola stávajících dispozic a vybavení. Zvýšenou pozornost tedy věnujte stavu oken, podlah, dveří a zárubní, stejně tak jako vytápění a odpadů. Mezi varovné signály patří hlavně plísně, není ale dobré přehlížet ani křivou podlahu, rozbitý odpad nebo stopy po hmyzu. Pokud na žádný skrytý problém nepřijdete, už vám nic nebrání koupi realizovat.
Plánovat se vyplatí
Známé tvrzení „dvakrát měř, jednou řež“ tady platí dokonale. Akční nápady jsou sice zábavné, ale při rekonstrukci bytu by vás mohly vyjít draho. Opravdu kvalitní výsledky přinese pouze systematická práce, ideálně s pomocí profesionálů, Na druhou stranu je potřeba si plánovat jen tolik činností, kolik jste skutečně schopni stihnout.
Nadčasovost je in!
Nemovitost si většinou nekupujeme na jednu sezónu, proto není dobré slepě následovat trendy. Doporučujeme tedy volit jednoduché linie a neutrální barvy, které samozřejmě můžete oživit zajímavými detaily. Výjimkou jsou dětské a studentské pokoje, tady klidně popusťte uzdu fantazii a zapojte i vaše nejmenší. A pochopitelně nemyslete pouze na styl, ale především na pohodlí a konkrétní požadavky všech obyvatel bytu.
Nechte si poradit od zkušenějších
Práce architektů, projektantů a dalších profesionálů něco stojí, ale zároveň vám může ušetřit spoustu starostí i nečekaných výdajů. Zejména u atypických bytů se tak vyhnete laickým chybám a v krátkém čase získáte vizuálně příjemné a účelně zařízené bydlení. Někdy ale pomoc oceníte i v klasickém paneláku.
Při rekonstrukci svépomocí se zase nabízejí internetové diskuze a poradny. Díky nim okamžitě zjistíte, jaké jsou nejčastější problémy a na co si dát pozor. A jestli preferujete osobní komunikaci, zkuste se poptat sousedů, kteří rekonstruovali před vámi. U piva nebo dobré kávy to určitě půjde samo.
Finanční a časová rezerva
Vytváření rozpočtu na rekonstrukci je poměrně složité, ideální výše rezervy se ale nemění. Počítat byste měli s 10 až 20 % výdajů navíc. Nikdy totiž nevíte, jestli se nakonec neprodraží materiál, závěrečný úklid nebo třeba odvoz odpadu.
Čas jsou peníze a během rekonstrukce většinou chybí obojí. Ať už si tedy najímáte stavební firmu, nebo jste se rozhodli rekonstruovat na vlastní pěst, myslete raději i na časovou rezervu. Zdržení dodávek materiálu, nemoc řemeslníků nebo velké pracovní vytížení vás díky tomu nevyvede z míry a vše bez stresu zvládnete v termínu.
Kdy si vzít hypotéku nebo půjčku?
Pokud finance přece jen dojdou, jako první vás nejspíš napadne hypotéka. Dnes už není tak snadné na ni dosáhnout – obzvlášť pokud už nějaký hypoteční úvěr čerpáte. Přesto však nabízí výrazné výhody jako možnost zapůjčení vyšší částky se zajímavějším úrokem a také rozložení splátek do delšího časového intervalu.
Sjednávání však trvá poměrně dlouho a předchází mu pečlivé prověření vaší bonity. Navíc budete muset bance doložit jasný plán toho, jak s financemi chcete naložit. Hypotéka na rekonstrukci se tedy hodí zejména v případě, že vás čekají komplexnější úpravy, které budou vyžadovat více prostředků i času.
Naopak u naléhavých úprav může přijít vhod zapůjčení peněz od nebankovní firmy. Obvykle jde o bezúčelné úvěry, takže je nemusíte využít jen na samotnou rekonstrukci, ale třeba i nákup vybavení či zajištění odvozu starého harampádí – nikdo vás kontrolovat nebude.
Záleží na požadované částce a typu půjčky, ale většinou se dá vyřídit už během několika hodin, přičemž můžete získat až stovky tisíc korun. Jen dávejte pozor, abyste nepřetížili svůj rozpočet – půjčku budete muset pravidelně splácet, jinak vás čekají nemalé sankce.
Ujistěte se tedy, že si každý měsíc dokážete na splátku uvolnit finance, a také si dobře rozmyslete, zda se bez prostředků navíc skutečně neobejdete. Některé úpravy přece jen mohou nějaký ten měsíc počkat.
Pokud uznáte, že jsou pro vás dodatečné prostředky nezbytné, nebankovní půjčky si dobře porovnejte. Pozornost věnujte hlavně roční procentní sazbě nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje jak úrokovou sazbu, tak i další poplatky, a je tedy skutečně relevantním ukazatelem toho, kolik vás úvěr bude stát.
Právně správně
Zapomenout nesmíme ani na důležité právní kroky. Stavební povolení pravděpodobně potřebovat nebudete, týká se totiž jen náročných rekonstrukcí se zásahy do nosných stěn, změnu dispozic apod. Pokud byste ho ale mít museli, je nutné si ještě nechat vypracovat projektovou dokumentaci. Jinak bude stačit oficiálně upozornit sousedy, společenství vlastníků nebo například bytové družstvo.