Odpověď na otázku, jak dostat vodu ze studny do objektu, pravděpodobně tušíte. Zařízení, bez kterého se neobejdete, se nazývá domácí vodárna. Jedná se o systém čerpadla a dalšího nezbytného příslušenství – ale jak vybrat ten správný typ? Potřebné informace najdete v tomto článku, nabídku špičkových domácích vodáren pak na RedEd.cz.
Povrchová, nebo ponorná vodárna?
Prvním krokem je volba mezi povrchovou a ponornou variantou. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Povrchové vodárny fungují na bázi tzv. samonasávacích čerpadel. Jedná se o zařízení, která nasávají vodu ze studny či nádrže a transportují ji do objektu. Volba čerpadla musí jít ruku v ruce s typem instalace – konkrétně samonasávací čerpadlo lze zkombinovat s tlakovou nádobou, ale také mít podobu kompaktní automatické vodárny. Omezení samonasávacího čerpadla tkví v poměrně malé hloubce nasávání. Limit obvykle činí kolem 8 metrů. Vodu z hlubší studny je proto vhodné čerpat ponorným čerpadlem. Stejné pravidlo platí v případě vzdálenějšího zdroje vody, kdy se hloubka nasávání blíží k maximu.
S ohledem na výše uvedené není překvapivé, že velká část domácností využívá k zásobování objektu vodou ponorná čerpadla. Výběr specifického typu se řídí způsobem instalace. Dobrou volbou jsou vodárenské sety – sady obsahující kompletní soubor všech komponentů, které jsou zapotřebí k zapojení. Jmenovitě jsou to odstředivá čerpadla opatřená tlakovým spínačem, nebo frekvenčním měničem. Další možností jsou automatické ponorné vodárny.
Konstrukce vodárny
Zcela zásadním kritériem, na které byste měli brát při výběru vodárny zřetel, je typ konstrukce a způsob ovládání.
V zásadě se nabízí tři základní kategorie: vodárny s tlakovou nádobou, vodárny s průtokovým spínačem a domácí vodní automaty.
Oblíbené vodárny s tlakovou nádobou nabízí snadnou opravitelnost, ale zabírají poměrně dost prostoru (zejména objemnější nádoby).
Vodárny s průtokovým spínačem (presscontrolem) jsou kompaktnější. Větší komfort (a konstantní tlak vody v jakékoliv situaci )však nabízí vodárny s frekvenčním měničem. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Zdaleka nejpohodlnější – a v současné době i nejoblíbenější – jsou ovšem domácí vodní automaty. Menší rozměry dovolují instalaci do např. kuchyňské linky. Díky nízké hlučnosti zařízení v domácnosti nijak neobtěžuje.
Další užitečné informace ohledně výběru domácí vodárny najdete na www.RedEd.cz– čerpací technika.