Pěstování rajčat je činnost, se kterou si občas nezkušení zahradníci lámou hlavu. Není to extra náročné, avšak některé faktory mohou růst a prospívání rajčat negativně ovlivnit.
Rajčata jsou jednou z těch trochu obtížnějších plodin na pěstování. Ti, kteří o úrodu nikdy nepřišli, se mohou pochlubit výjimečným štěstím nebo intuicí, protože ani znalosti a zkušenosti ne vždy dokážou ochránit před neúspěchem v pěstování rajčat. Ovšem že záleží na přírodě, proto je třeba přírodu pozorněji pozorovat a všímat si různých poznatků, které ovlivňují vývoj rostlin.
Na co si dát pozor?
U teplomilných rajčat jsou v současnosti dva problémy. Buď je začínáte pěstovat příliš brzy, a vystavujete je tak velkým poklesům teplot, nebo jste až příliš opatrní a děláte to přesně naopak. Ale pak může nastat problém, že plody špatně dozrávají, nebo zima a déšť přivedou na rajčata houbové choroby. V takovém případě je nejlepší nechat rostlinu růst, dokud nebude mít pět trsů. Poté je nutné zaštípnout vršek, aby se zastavil další růst zelené hmoty. To má rostlinu přinutit, aby využila veškerou svou sílu k podpoře a poskytnutí živin plodům, aby dozrály.
Ze stejného důvodu se odstraňují spodní listy. Dělá se to postupně, až do prvního trsu. Snížíte tak riziko houbových chorob a rostlina se lépe větrá. Vyplatí se to udělat zejména proto, že spodní listy se během tohoto období již aktivně nezapojují do metabolických procesů a zalévání by mělo být omezeno jeden měsíc před očekávaným datem sklizně. Podle počasí zalévejte méně, ale s podobnou pravidelností. Pro urychlení červenání rajčat můžete keře zalít roztokem dřevěného popela.
Jak správně o rajčata pečovat?
Každý zkušený zahradník to zná – a kdo ne, přiučí se. Prvním krokem je výběr správné odrůdy rajčat. Pokud si s tím nevíte rady, požádejte o pomoc například pracovníka v zahrádkářství. Jakmile máte vybráno, přichází na řadu výběr správného místa. Rajčatům se nejlépe vede v polostínu, v místě, které je dostatečně provzdušněné. Zároveň by měly mít dostatek světla a tepla a půda by měla být teplejší a bohatá na potřebné živiny. A hnojit by se mělo nejideálněji slepičím hnojem, a to těsně před výsadbou.
Jakmile máte rajčata zasazená, přichází na řadu zálivka. Ta je nutná pravidelná a záhonky by se měly zalévat přímo ke kořenům. Je však třeba dávat pozor na množství a i u této rostliny platí pravidlo, že by se mělo zalévat vydatněji, ale méně často. V průběhu růstu je třeba také rajčatové záhonky okopávat, a to alespoň 3x a asi 5 cm do hloubky. Pokud máte tyčová rajčata, je nutné jim zajistit dobrou oporu. A měla by růst na jednom výhonu.
Zdroj: GardeningKnowHow