Pěstování růží v zimě? Všechno je možné, pokud víte jak na to

Fotografie: Freepik

Skladování nebo pěstování růží v zimě? Možná si říkáte, že jsme se asi spletli, nic takového přece nemůže být možné. Ale věřte nebo ne, i to lze, pokud znáte správné kroky, jak na to. V podstatě vám stačí jedna nádoba a chladné místo.

Nejlepším místem je sklep

Uchovávání připravených růží, které jen čekají, až přijde jejich chvíle a vy si je vysadíte na své zahradě, je nejlepší ve sklepě. Důležité ale je si růže připravit předem, to spočívá v pečlivé kontrole každé rostliny, aby nedošlo k poškození kořenů a květiny nebyly napadené hnilobou.

Pokud se vše bude jevit v pořádku, zabalte kořeny papírem, vložte do sáčku, v němž jsou vytvořeny díry pro kyslík a uložte do květináče. Půdu v květináči předem ošetřete antiseptikem.

Skladování v lednici

Pokud máte jen několik málo sazenic a volné místo v lednici, můžete skladovat růže i v lednici. Pamatujte ale, že i kdybyste měli obrovskou lednici, je vhodné tímto způsobem uchovávat tak 1 – 2 rostliny.

Růže zabalte do papíru a polyethylenu a uložte na místo, kde zpravidla ukládáte ovoce a zeleninu. V této části totiž nebude hrozit to, že zmrznou.

Můžete použít i balkón

Způsob uchovávání se v podstatě moc neliší od skladování ve sklepě nebo v suterénu. Opět zkontrolujte kořeny, nikde by se neměly objevovat žádné kazy, hniloba či škůdci. Pokud je vše v pořádku, zabalte růže do papíru, vložte do celofánu a umístěte ještě do lepenkové krabice.

Takto můžete umístit na balkón nebo prosklenou lodžii. V tomto případě si ale musíte hlídat teplotu. Jakmile na balkóně klesne pod -5 stupňů, krabice s růžemi musí být dostatečně izolována přikrývkami. Pokud si teplotu nepohlídáte, květiny zemřou na mráz.

Pěstování růží v zimě

Během zimy si můžete připravit semena pro pěstování nových rostlin. Na podzim i v zimě můžete sklízet semena z lehce přemrzlých šípků. Aby se mohly růže množit, je dobré sebrat šípky v době, kdy jsou plně vybarveny a nejsou ještě měkké. Vložte je do nádoby s vlhkým ostrým pískem nebo štěrkem a celé je zasypte. Takto je nechte zhruba 3 – 4 týdny na teplém místě a poté je vystavte mrazu.

Jakmile se bude blížit konec zimy, přeneste nádobu do místnosti, semena ze šípků vymačkejte do sklenice s vodou a všechno, co bude plavat na hladině, vyjměte. Poté semínka vysejte do květináčů s výsevním substrátem a zakryjte vrstvou hrubého písku. Teď můžete květináče přesunout do skleníku nebo pařeniště. Jakmile se objeví první lístky, jednotlivě je přesaďte zvlášť do květináčků. Zbytek nechte klíčit.