Pěstování růží v zimě? Všechno je možné, pokud víte jak na to

Fotografie: Freepik

Skladování nebo pěstování růží v zimě? Možná si říkáte, že jsme se asi spletli, nic takového přece nemůže být možné. Ale věřte nebo ne, i to lze, pokud znáte správné kroky, jak na to. V podstatě vám stačí jedna nádoba a chladné místo.

Nejlepším místem je sklep

Uchovávání připravených růží, které jen čekají, až přijde jejich chvíle a vy si je vysadíte na své zahradě, je nejlepší ve sklepě. Důležité ale je si růže připravit předem, to spočívá v pečlivé kontrole každé rostliny, aby nedošlo k poškození kořenů a květiny nebyly napadené hnilobou.

Pokud se vše bude jevit v pořádku, zabalte kořeny papírem, vložte do sáčku, v němž jsou vytvořeny díry pro kyslík a uložte do květináče. Půdu v květináči předem ošetřete antiseptikem.

Skladování v lednici

Pokud máte jen několik málo sazenic a volné místo v lednici, můžete skladovat růže i v lednici. Pamatujte ale, že i kdybyste měli obrovskou lednici, je vhodné tímto způsobem uchovávat tak 1 – 2 rostliny.

Růže zabalte do papíru a polyethylenu a uložte na místo, kde zpravidla ukládáte ovoce a zeleninu. V této části totiž nebude hrozit to, že zmrznou.

Můžete použít i balkón

Způsob uchovávání se v podstatě moc neliší od skladování ve sklepě nebo v suterénu. Opět zkontrolujte kořeny, nikde by se neměly objevovat žádné kazy, hniloba či škůdci. Pokud je vše v pořádku, zabalte růže do papíru, vložte do celofánu a umístěte ještě do lepenkové krabice.

Takto můžete umístit na balkón nebo prosklenou lodžii. V tomto případě si ale musíte hlídat teplotu. Jakmile na balkóně klesne pod -5 stupňů, krabice s růžemi musí být dostatečně izolována přikrývkami. Pokud si teplotu nepohlídáte, květiny zemřou na mráz.

Pěstování růží v zimě

Během zimy si můžete připravit semena pro pěstování nových rostlin. Na podzim i v zimě můžete sklízet semena z lehce přemrzlých šípků. Aby se mohly růže množit, je dobré sebrat šípky v době, kdy jsou plně vybarveny a nejsou ještě měkké. Vložte je do nádoby s vlhkým ostrým pískem nebo štěrkem a celé je zasypte. Takto je nechte zhruba 3 – 4 týdny na teplém místě a poté je vystavte mrazu.

Jakmile se bude blížit konec zimy, přeneste nádobu do místnosti, semena ze šípků vymačkejte do sklenice s vodou a všechno, co bude plavat na hladině, vyjměte. Poté semínka vysejte do květináčů s výsevním substrátem a zakryjte vrstvou hrubého písku. Teď můžete květináče přesunout do skleníku nebo pařeniště. Jakmile se objeví první lístky, jednotlivě je přesaďte zvlášť do květináčků. Zbytek nechte klíčit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]