Bělení kmenů ovocných stromů je jednou z nejdůležitějších ošetřovacích procedur. Úkolem bělení je udržovat ovocné stromy v dobré kondici a zabránit poškození kůry.
V druhé polovině zimy často praská kůra na kmenech a silných větvích ovocných stromů. Důvodem je silné zahřívání kmenů během dne vlivem slunečního záření. V této době strom nemá listy, a slunce tak může volně působit na kůru. Zvýšená teplota probouzí buňky a stimuluje cirkulaci šťáv. V noci teplota klesá pod nulu a „probuzená“ podkora stromu namrzá. Vznikají podélné trhliny. Aby k tomu nedocházelo, měly by být stromy natřeny vápnem. Vybělená kůra je jen mírně teplá, což zabraňuje vzniku ran.
Kdy by se měly stromy bělit?
Bělení ovocných stromů by mělo být provedeno nejpozději začátkem prosince, nejvhodnější termín je druhá polovina listopadu. V případě, že část vápna spláchne déšť, je třeba ošetření opakovat a zajistit bělení kmenů ovocných stromů až do začátku března. Oblíbený názor, že vápno nanesené na kůru ničí škůdce hibernující v prasklinách kůry, je mylný.
Prevence poškození mrazem na obílených kmenech stromů je založena na tom, že se sluneční paprsky částečně odrážejí, kůra se méně zahřívá, a nepodléhá proto během zimy příliš velkým teplotním výkyvům. Proto bílení ovocných stromů v pozdějším termínu, tedy v březnu nebo dubnu, již není rozumné, i když mnoho zahrádkářů tuto chybu dělá. Pamatujte tedy na bělení ovocných stromů před příchodem zimy.
Jak stromy bělit?
Na bělení kmenů stromů se používá především vápenné mléko, které si snadno připravíte smícháním 2 kg nehašeného vápna s 10 litry vody. Do připravené suspenze lze přidat také jíl, jenž zvýší přilnavost přípravku ke kmenům stromů. V zahradnických prodejnách zakoupíte i hotové přípravky na bělení kmenů v praktických malých baleních. Pokud se vám nechce míchat si vlastní bělidlo, vyplatí se sáhnout po speciálním vápenném bělení s vysokou přilnavostí.
Připravený vápenný roztok nanášejte na kmeny a silné větve ovocných stromů velkým kartáčem s měkkými štětinami. Kmeny na jižní straně by se měly bílit zvlášť pečlivě a o něco výše než ostatní, protože právě tam nejvíce pálí slunce a také je tato část nejvíce vystavena gangrénovým ranám. Vápenná vrstva bude po nějaké době smyta z kmenů deštěm, takže ji není třeba odstraňovat.
Zdroj: GardeningKnowHow