Zjistili jste, že se vám zničehonic zpomalila domácí Wi-Fi? Nebo je pomalá už několik dnů, či dokonce týdnů? Nezoufejte, jde o poměrně častý problém, který může mít jednoduché řešení. Níže jsme pro vás vybrali 6 způsobů, jak zajistit, aby váš internet zase svištěl jako blesk. Další tipy na řešení pomalé Wi-Fi najdete také zde: https://www.hodinoviajtaci.cz/blog/co-delat-kdyz-mate-pomalou-wi-fi-nebo-jine-problemy-s-internetem/
1. Někdy stačí restartovat router
Možná to zní neuvěřitelně jednoduše, ale ve spoustě situací pomalou Wi-Fi opravdu vyřeší vypnutí a zapnutí routeru. Toto řešení zabírá především v případě, že uživatel router dlouho nerestartoval, například i několik měsíců.
Při restartování ale dejte dobrý pozor, abyste nestiskli tlačítko RESET, které router vrátí do továrního nastavení. Pro restartování routeru nejčastěji slouží tlačítko ON/OFF, případně tlačítko s ikonou vypnutí/zapnutí.
2. Zkuste změnit kanál Wi-Fi
Ve chvíli, kdy se váš router připojuje k internetu, automaticky si vybírá z několika Wi-Fi kanálů. Ale co když se k jednom kanálu připojí desítky zařízení (typicky na hustě osídlených místech)? Kanál je v takových případech přetížený a všichni uživatelé kvůli tomu mají pomalejší Wi-Fi připojení.
Řešení je jednoduché: ručně přepněte Wi-Fi kanál na jiný. To provedete snadno v administračním rozhraní routeru, nejčastěji v sekci Nastavení bezdrátového připojení. Doporučujeme změnit kanál na Wi-Fi na 1, 6 nebo 11, protože tyto kanály se navzájem nepřekrývají.
3. Přepněte na frekvenci 5 GHz
Svou Wi-Fi můžete zrychlit nejen přepnutím Wi-Fi kanálu, ale také frekvence, kterou váš Wi-Fi router k připojení využívá. Většina současných routerů umožňuje připojení pomocí frekvencí 2,4 GHZ a 5 GHz.
Jste-li připojeni k pomalejšímu pásmu 2,4 GHz, zkuste v nastavení manuálně nastavit rychlejší frekvenci 5 GHZ (i ta má své nevýhody, ale pokud potřebujete zrychlit pomalou Wi-Fi, pravděpodobně vám pomůže). Také frekvenci přepnete v administračním rozhraní routeru, konkrétně v rozšířeném nastavení.
4. Dejte router na jiné místo
Nezabralo restartování směrovače, změna Wi-Fi kanálu ani přepnutí frekvence? Stále ještě máte v rukávu několik triků, které vám mohou vytrhnout trn z paty. A jedním z nich je výběr nového umístění pro router.
Pokud je router příliš daleko od místa, kde se nejčastěji připojujete k internetu, můžete mít slabý signál bezdrátového připojení, a tím pádem pomalejší Wi-Fi. Proto doporučujeme router umístit buď zhruba doprostřed domácnosti a na dostupné místo (například na poličku), nebo co nejblíže oblasti, kde potřebujete rychlé připojení.
5. Využijte prodlouženou ruku v podobě Wi-Fi extenderu
Ve velkých bytech a domech nemusí ke zrychlení Wi-Fi pomoci ani přemístění routeru, protože základní routery mají omezený dosah signálu. Tuto komplikaci můžete řešit 2 způsoby:
- Pořídit si kvalitnější router, který signálem pokryje i velké domácnosti.
- Koupit si tzv. Wi-Fi extender.
Wi-Fi extender (neboli Wi-Fi opakovač) je malé zařízení, které prodlužuje dosah Wi-Fi – signál tedy nadále vysílá váš router, ale opakovač ho rozšíří do dalších částí bytu/domu.
6. Změňte si heslo na Wi-Fi
Za zpomalenou Wi-Fi může stát i něco, co by vás v první chvíli nenapadlo. Nebo spíš někdo. Máte-li svou bezdrátovou síť špatně zabezpečenou, není vyloučené, že se k ní pravidelně připojuje někdo ze sousedů, a tím pádem snižuje rychlost Wi-Fi (pokud používáte optický internet, soused vám připojení pravděpodobně nezpomalí, ale u jiných typů internetu to možné je).
Není nic jednoduššího, než si změnit heslo ke své Wi-Fi – opět v administračním rozhraní routeru –, případně si nastavit nové, jestli ještě žádné nastavené nemáte.
Pořád nic? Kontaktujte internetového poskytovatele
Jestli už jste vyzkoušeli všechno a Wi-Fi je stále pomalá, zkuste ještě kontaktovat svého poskytovatele internetu a zeptat se ho, zda nenastaly komplikace na jeho straně, například výpadek internetu.