Tento čisticí elixír zbaví záchod i těch nejhorších skvrn. Každý ho má doma, aniž by tušil o tomto využití

Fotografie: Freepik

Bílý ocet díky svým kyselým vlastnostem dokáže rozpouštět nečistoty a poskytnout tak přirozenou alternativu k průmyslovým čisticím prostředkům.

Přestože toaletu zřejmě myje každý z vás pravidelně, stejně se na dně mísy často objevují zažloutlé až hnědavé skvrny. Kupujete hromadu zázračných přípravků, a přitom žádný nepomáhá. Někdy to může být i tím, že vaše toaletní mísa už má lepší časy za sebou. Keramický povrch může být na některých místech již nepatrně narušený, a pak se na něm vytváří skvrny velmi snadno. O to hůře jdou odstranit.

Což takhle zkusit bílý ocet

Pokud se vám kupované čisticí prostředky neosvědčily, zkuste to podomácku. Běžný bílý ocet pomáhá v domácnosti na ledacos. Lze ho považovat za víceúčelový čistič, odstraňovač skvrn, odmašťovač, bělidlo. Kyselost octa navíc pomáhá rozpouštět vodní kámen a zabíjí choroboplodné zárodky, bakterie a ničí plísně. Avšak nenahrazujte bílý ocet jablečným nebo vinným, mohly by na vaší toaletě zanechat hnědé stopy, radí web GetGreenBeWell.

Jak při čištění postupovat

Metod k vyčištění záchodové mísy octem je víc. Záleží také na míře znečištění. Jednak můžete večer po posledním použití WC nalít ocet do nádržky, spláchnout menším dávkovačem vody a nechat v míse působit do rána. Měla by se vyčistit jak nádrž, tak i záchodová mísa. Před spláchnutím octové vody ještě mísu pořádně štětkou vydrhněte.

Nepříjemný zápach z odpadkového koše je minulostí. Díky kousku kartonu se ho nadobro zbavíte

Při menších stopách znečištění si ocet nalijte do rozprašovače v poměru 1 : 1 s vodou. Pak WC mísu postříkejte a nechte působit. Nepatrné skvrnky by měly zmizet v řádu minut, jinak nechte rovněž působit několik hodin. Následně opět vydrhněte WC štětkou. Bílý ocet můžete použít k výrobě domácího čisticího gelu, uvádí web EleganzaPlus. Ten bude fungovat jako přírodní produkt na odvápnění vaší toalety nebo některých míst kolem vodovodu či sprchy.

Skvrny v záchodové míse vyčistíte octem
Fotografie: Pixabay

Potřebné ingredience: 500 ml bílého octa, 500 ml vody, 4 polévkové lžíce bramborového nebo kukuřičného škrobu – ten poslouží jako pojivo; několik kapek esenciálního oleje z citronu, levandule, tea tree nebo eukalyptu – tím zajistíte příjemnou vůni.

Postup: 440 ml vody svařte s octem; ve zbytku vody rozmíchejte škrob a nalijte do vroucího roztoku; pečlivě promíchejte; měla by vám vzniknout hmota jako řídký puding; míchejte do vychladnutí a pak přidejte esenciální olej. Nalijte do lahvičky s uzávěrem. Před každým použitím protřepejte.

Nedávno jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně zveřejnili článek o tom, jak pomocí octa dokážete z balkonu vyhnat holuby.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*