Plisé (někdy označované jako plisé rolety či plisé žaluzie) je v českých domovech stále oblíbenější, a to z jednoho prostého důvodu: kombinuje v sobě nejlepší vlastnosti rolet a žaluzií.
Tento typ stínění se vyrábí z látky poskládané do tvaru harmoniky, snadno jej nainstalujete na okna i dveře a lze ho ovládat pomocí úchytů. Plisé zároveň můžete vytahovat směrem nahoru i dolů. Třešničkou na dortu je nadčasový design plisé a také možnost tvořit stínící pruhy kdekoliv na okně či na dveřích. Plisé žaluzie se navíc hodí do celé domácnosti – skvěle zastíní a designově doplní obývák, dětský pokoj nebo ložnici.
Přečtěte si, podle kterých kritérií plisé pro svou domácnost vybrat.
Typ plisé zvolte podle propustnosti světla
Chcete, aby vaše plisé částečně propouštělo světlo, nebo jej plánujete používat spíš jako roletu, která vám zajistí ničím nerušený spánek? To je jedno z nejdůležiležitější rozhodnutí, před kterým budete při pořizování plisé stát. Dle propustnosti světla totiž máte na výběr tři typy plisé žaluzií.
- Klasické plisé – Tento typ plisé je nejoblíbenější. Brání průniku slunečních paprsků a vystavuje bariéru zvědavým očím z ulice, ale zároveň přes něj částečně prosvítá světlo. Díky tomu nebude v místnosti absolutní tma, což ocení především děti.
- Zatemňovací (blackout) plisé – Zatemňovací plisé – jak už napovídá název – místnost dokonale zatemní, a to ve dne i v noci. Výborně poslouží každému, kdo potřebuje pro nerušený spánek úplnou tmu. Blackout plisé funguje i jako izolační prvek, pomáhá v pokoji udržet požadovanou teplotu.
- Plisé DEN a NOC – Třetí druh je kompromisem mezi světlem a tmou. Plisé Den a Noc je složené ze dvou žaluzií, přičemž jedna je světlejší a průsvitnější a druhá tmavší a málo průsvitná. Díky tomu máte během dne i v noci naprosto volnou ruku v regulaci světla.
Plisé by mělo mít antistatickou úpravu
Aby plisé správně plnilo svou funkci a měli jste s ním minimum starostí, je důležité, aby bylo vyrobené z látky s antistatickou úpravou. Ta je kvalitní, odolná a neusazuje se na ní tolik prachu, takže jde o ideální řešení pro alergiky.
Před zakoupením plisé si tedy u prodejce ověřte, jestli je látka opravdu opatřená antistatickou úpravou.
Rozpočet na plisé si stanovte předem
Plisé je elegantnější a praktičtější než klasické hliníkové žaluzie, tím pádem je u něj potřeba počítat s vyšší cenou než v případě žaluzií. Konkrétní částku vám vždy sdělí prodejce, ale obecně jedna plisé roleta stoji vyšší stovky až nižší tisíce korun. Výsledek každopádně stojí za to.
Ať už si plisé žaluzie pořídíte kdekoliv a za jakoukoliv cenu, rozhodně doporučujeme si na ně předem vyhradit rozpočet. Prodejce se díky tomu obeznámí s vašimi finančními možnosti a nabídku plisé vám lépe přizpůsobí
Dvakrát měř, jednou řež
Neméně klíčovou součástí výběru plisé je i správné určení jeho rozměrů. Měření byste měli provádět podle typu instalace (například v závislosti na tom, jestli budete plisé žaluzie montovat bez vrtání na rám okna, nebo vrtat do zasklívacích lišt).
Návod na správné zaměření plisé by vám měl každý výrobce poskytnout, případně vám s ním rovnou pomoci, ať už osobně či na dálku. Fázi měření rozhodně nepodceňujte, protože jamile firma plisé jednou vyrobí, jeho rozměry se dodatečně mění jen těžko.
Bonusový tip: sítě proti hmyzu
Výborně, teď už znáte hlavní kritéria pro výběr plisé, takže při nákupu určitě neuděláte chybu. A kdybyste přeci jen váhali, zeptejte se na podrobnosti prodejce, který vám rád poradí.
Pro ty, kterým se “harmonikové” stínění zalíbilo, máme ještě jeden malý tip na závěr.
Věděli jste, že existují i sítě proti hmyzu ve stylu plisé? Říká se jim plisé sítě proti hmyzu a jsou zajímavou alternativou ke klasickým sítím do oken. Fungují jako spolehlivá ochrana proti hmyzím záškodníkům a díky skládané síťovině působít elegantně, takže s nimi zaujmete sousedy i návštěvy.