Banánové hnojivo probudí strádající petúnie jako živá voda. Aplikovat stačí 1x za 3 týdny

Fotografie: Armando Olivo Martín del Campo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Petúnie jsou oblíbené letničky, které zdobí mnoho zahrad a okenních parapetů. Milují teplo, bohatou zálivku a aby bohatě kvetly, je potřeba je pravidelně hnojit.

Tyto nádherné květiny se vám za vaši péči odvděčí krásnými pestrobarevnými květy, které vás budou těšit prakticky po celou sezónu. Není to však zcela zadarmo. Petúnie potřebují k bohatému kvetení dostatek živin, které jim musíte pravidelně dodávat. Nemusíte se však spoléhat jen na komerční hnojiva. Vyrobit si můžete i vlastní s látkami, které vaše květiny v jejich růstu posílí.

Vlastní banánové hnojivo

Banány jsou vynikajícím zdrojem základních živin pro rostliny. Jsou bohaté na draslík, fosfor a další mikroživiny, díky čemuž jsou ideální pro přípravu domácího hnojiva pro petúnie, ale i jiné kvetoucí rostliny. Obzvláště, pokud rostliny pravidelně zaléváte, nejsou napadené škůdci, ale přesto vadnou, nebo usychají. Zkuste je povzbudit hnojivem z banánu. Možná jim chybí právě draslík, kterého je v banánech dostatek.

Na výrobu používejte jen slupky ze zralých banánů. Nakrájejte je na menší kousky a dejte je do mixéru. Přidejte menší množství vody, aby se slupky rozmixovaly do hladké pasty. Voda také usnadní proces fermentace. Směs míchejte, dokud nedosáhnete jednotné, krémové konzistence. Nyní vše dejte do vzduchotěsné nádoby s víkem a nechte několik dní (přibližně 3–5 dní) uležet při pokojové teplotě.

Jakmile směs v nádobě zkvasí, je připravena k použití. Hnojivo nařeďte přidáním jednoho dílu banánové směsi do pěti dílů vody. Během vegetace zalévejte petúnie zředěným banánovým hnojivem, vždy jednou za dva týdny. Pozorujte, jak na hnojivo rostliny reagují. Vyhněte se však přehnojování, protože může vést k nadměrnému růstu zelených částí na úkor kvetení.

petúnie
Fotografie: Freepik

Banánový prášek ze sušených slupek

Z banánových slupek si můžete také vyrobit výživný prášek. Zbavte je zbytků dužiny a dejte je vysušit na slunce nebo do mírně zahřáté trouby. Uschlé slupky namelte v mlýnku, nebo rozdrťte v hmoždíři. Banánový prášek pak nasypte přímo do truhlíku (1–2 čajové lžičky na květináč) a mírně zahrňte půdou. Opakujte jednou za tři týdny.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]