
K čištění krbu přistupte před zahájením topné sezony. Musíte ho zbavit dehtu i sazí a také je potřeba očistit krbová dvířka se sklem.
Používáte-li krbová kamna či krb, musíte jim věnovat náležitou péči. Pokud v sezoně používáte krb každodenně, provádějte jeho pravidelné kontroly a očistu, abyste zajistili správný a bezpečný provoz. Před zahájením topné sezony byste měli šamotovou krbovou vložku, rošt, litinové desky i deflektor demontovat a vyčistit. V průběhu sezony je zapotřebí dehet odstraňovat jednou za týden, radí na webu TheSpruce.
Jak na očistu krbové vložky
K čištění krbu budete potřebovat: smetáček a lopatku, papírové utěrky a nějaké hadříky, houbičku, lahev s rozprašovačem, bílý ocet, kukuřičný škrob, nylonový kartáč, ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, brýle, rouška proti prachu a popílku, popřípadě specializovaný přípravek na rozpouštění sazí a dehtu.
Nejprve si něčím přikryjte podlahu tak, abyste ji neušpinili, případně nepoškodili (karton, starý koberec). Pak z krbu vymeťte všechny zbytky po topení. Začněte odstraněním dehtu. Jinak by totiž dehtové látky vytvořily příliš tlustou vrstvu, která může zmenšit průsvit komína. A to by mohlo vést i k požáru. Z vnitřku krbu je také nutné vymést saze a stěny od nich umýt.
Spalování dřeva škodí životnímu prostředí. V budoucnosti může podléhat zdanění
Používá se k tomu speciální přípravek, který se na vnitřní stěny krbu nastříká. Po pár minutách působení se zbytek nečistot vytře hadrem. Můžete ale také vytvořit roztok z teplé vody a bílého octa a pomocí rozprašovače šamot postříkat a očistit nylonovým kartáčem. K takto zásadní údržbě krbu přistupujte nejdříve 12 hodin poté, co krb vyhasne, doporučuje web Deccoria.
Sklo v krbových dvířkách
Kromě krbové vložky je potřebné čištění dvířek a skla v nich. Při mytí krbového skla záleží především na tom, jaký typ zařízení máte. Sklo v krbech se vzduchovou clonou vyžaduje mytí téměř každý týden. Vyrobte si nepříliš hustou domácí pastu, a to z kukuřičného škrobu, teplé vody a bílého octa. Do pasty namočte hadřík z mikrovlákna a pak jí vydatně potřete sklo z vnitřní strany. Trochu naneste i na venkovní stranu. Nechte působit asi půlhodiny. Následně pastu setřete měkkým hadříkem a sklo z obou stran vyleštěte.
Někdo k čištění krbového skla používá i jemný popílek. Jestliže však máte dvířka osazena sklem se samočistícím čili pyrolytickým povlakem, nemusíte provádět očistu tak často, neboť saze se na skle rovnou vypalují. Pokud by však sklo bylo zanesené sazemi příliš, ba dokonce i dehtem, musíte použít speciální přípravek, který dokáže tyto nečistoty rozpustit. Vhodné jsou prostředky ve spreji. Jakmile se znečištění začne roztékat, setřete je měkkým hadříkem.
Jakékoliv abrazívní materiály a pomůcky jsou nevhodné, mohli byste jimi sklo poškrábat. Využít můžete pouze měkkou kuchyňskou nebo celulózovou houbičku. Aby krb dobře fungoval a co nejméně se zanášel, musíte používat dobře proschlé dřevo, a pokud možno tvrdé. Jak to dopadá při topení vlhkým nebo dokonce mokrým dřevem, o tom jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.
Napište komentář