Scott z Nového Zélandu strávil většinu života na lodi, takže ho lze považovat za pravého námořníka. Navíc si postavil domek s osobitým charakterem.
Jednoho dne se rozhodl postavit u pláže menší prázdninový domek. A v něm měl v úmyslu uplatnit vše, v čem na lodi žil a co se mu vrylo do srdce. I když stavba má víc než prapodivný tvar – podle možností daného pozemku, přece jen se z ní podařilo vytvořit úžasné prázdninové útočiště, inspirované námořním designem. Však ho také Scott nazval Pirátské hnízdo a nabízí ho k pronájmu na Airbnb, uvádí web LivingBigInATinyHouse.
Udržitelná plážová chata
Dům je situován u pláže a není jen místem k žití, ale současně odráží Scottovo úzké propojení s životním prostředím. Však také většina použitého materiálu je recyklované dřevo. Sám Scott o tomto tiny house říká, že chtěl, aby domek byl ve stylu mariny a zachytil kouzlo starších domů. A přitom má být moderní a praktický. Scott tedy použil vlastní kreativní vkus a udržitelný design. Na střeše jsou instalovány solární panely, záchod je kompostovací, za domem je venkovní sprcha. Vaří se na plynu.
Dokonce i při vytápění dodržel Scott závazek udržitelnosti. V italském krbu se topí peletami ze stlačené dřevní štěpky, která má výhřevnou účinnost 98 %, uvádí web MyPositiveOutlooks. Je tak minimalizována potřeba běžného palivového dřeva, stačí vlastně jen jeho odpad. Jednou bude domek jeho dcery, pro kterou může být prvním vlastním domovem.
Mladý pár si zakoupil starší dům, aniž by věděl, že udělal největší chybu v životě. Tohle našli v podkroví
Atypický půdorys byl tvrdým oříškem
Tiny house má tvar nepravidelného čtyřúhelníku, který je na jednom konci o polovinu užší než na konci druhém. V úzké části je samozřejmě zřízen vstup. A když je interiér nevelký, bylo zapotřebí myslet na to, jak zapojit do života i venkovní prostor. A to se zdařilo v plné míře. Kolem většiny domu je prostorná terasa s dlouhým stolem a barovými židlemi. Okno do kuchyně je skládací, takže je lze zcela otevřít a servírovat jídlo či nápoje rovnou na venkovní stůl.
V interiéru využil Scott každé místečko tak, aby bylo dokonale funkční. Jsou tu skryté úložné prostory, pohodlná pohovka, police na míru. Kuchyně je velice praktická, pracovní deska má na jednom konci vsazený dřez a na druhém konci se proměnila v polokruhovitý jídelní stůl s židlemi. K tomu je třeba ještě podotknout, že linka byla vyrobena z recyklovaných dlaždic z metra a její zbytky použity u umývadla. A to všechno dokazuje Scottovu vynalézavost, vztah k prostředí a recyklaci.
Scott využil každý kousek prostoru
Vedle kuchyně jsou dvě patrové postele a v samostatné ložnici ještě jedna manželská. Díky promyšlenému designu každá část domku slouží k nějakému účelu, ale dům není přeplněný. Dojem z interiéru je otevřený a vzdušný. Na stropě vytvořil Scott s kamarádem ze dřeva motiv vycházejícího slunce. Takže přírodní iluze je dokonalá, a ještě se zde majitel projevil jako šikovný řemeslník. Za zrcadlem připravil pro hosty tajný prostor se skrytým pokladem. Tím je bankovka a několik zlatých čokoládových mincí.
Konečná cena za veškeré práce a materiál činila asi 200 tisíc NZ dolarů (cca 2,8 milionu korun). Náklady na pozemek do ní započteny nejsou. Scott z Nového Zélandu řekl, že to bylo na tamní poměry hodně drahé, ale nelituje jediné vložené mince. A je na svou stavbu patřičně hrdý. Na BydlímeÚtulně jsme vám také přiblížili příběh Phila Austina, kterému úřady zamítly stavbu rodinného domku, tak si postavil ve vnitrozemí maják.
Napište komentář