V současné době se stále více popularizuje nízká teplota praní. My vám ukážeme, proč to není správná cesta. Můžete vidět mnoho reklam na prací prášky, které sdělují, jak jsou účinné i při 40 stupních a nižších. Samozřejmostí je, že díky používání menší teploty ušetříte peníze. Negativní vlivy však do značné míry převáží všechny pozitiva.
Proč neprat na nízké teploty?
Odborníci nedoporučují prát oblečení při teplotách 40 stupňů a méně. Víte proč? Tímto způsobem se nikdy nemůžeme zbavit odolných skvrn a především také ne bakterií. Nízké teploty je nikdy nedokáží spolehlivě zničit. Co je navíc horší, po vyprání na nižší teploty se nečistoty a bakterie přenesou a rozloží do oblečení, které perete spolu s nejvíce znečištěním kusem. Na první pohled se může zdát, že skvrny a jiné viditelné nečistoty zmizely. Ve skutečnosti se však jen rozptýlili. Nečistoty způsobují celkové tmavnutí a šednutí prádla, které se dovnitř studenou teplotou zapírá. Větší problém pak nastává ještě více s bakteriemi.
Odstraňování bakterií při praní
Mnohé výzkumy ukázaly, že každý oděv může obsahovat až 1 milion bakterií, z nichž některé jsou zcela neškodné, ale existují i další, které mohou být nebezpečné. Studie také ukázaly, že praní oděvů při nízkých teplotách zabíjí pouze 6% všech mikroorganismů. Naopak téměř 100% se zbavíte pouhým přidáním o něco více stupňů. Stačí, pokud prádlo vyperete nejméně na 60 stupňů. Pak budete mít jistotu, že byly odstraněny nečistoty i bakterie.
Nebezpečné bakterie v prádle
Jednou z nejodolnějších mezi zdraví škodlivými bakteriemi je Staphylococcus aureus. Už jen kvůli ní je dobré prát všechno oblečení při vysokých teplotách, abychom zabránili infekci a kontaktu bakterie s naším tělem. Staphylococcus aureus můžete přežít i teplotu 40 stupňů. Pokud se tyto bakterie dostanou do lidského těla, způsobují plicní a močové problémy, které jsou velice nepříjemné. Do svrchního oblečení se běžně přenášejí do okolí. Pokud se rozšíří do spodního prádla díky šíření studenou vodou při praní, dochází k infekci.