Rajčata jsou oblíbenou zeleninou pěstovanou na našich záhonech. Jsou však ohrožena škůdci, chorobami i plísněmi. Zjistěte, jak si s nimi poradit díky domácím prostředkům.
Rajčata jsou nenáročná na pěstování. Přesto se někdy nevyhneme použití postřiků. Pokud je rostlina napadená škůdci nebo je ohrožena plísní, musíme za včas zasáhnout. Pokud se chceme vyhnout chemickým prostředkům, můžeme si ochranný postřik vyrobit i z domácích zásob. Zbavíme se tak škůdců, kteří rajčata nejvíce ohrožují.
Postřik z kajenských paprik
Domácí postřiky mají tu výhodu, že jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou levnou alternativou k syntetickým přípravkům. Postřik z kajenského pepře vás zbaví většiny hmyzu, který na rostlinách rajčat škodí. Spolehlivě zlikviduje především mšice, ale dobře funguje i proti molicím, sviluškám, háďátkům a plošticím.
Do mixéru vložte čtyři kajenské papriky. Můžete použít i pálivější, například Habanero. Přidejte 3 stroužky česneku a 2 polévkové lžíce olivového oleje. Zalijte třemi šálky horké vody. Mixujte tak dlouho, dokud obsah nebude zcela tekutý. Směs umístěte do lednice a nechte 12 hodin odpočívat. Poté přefiltrujte přes sítko nebo gázu a nalijte do skleněné nádoby.
Dvě polévkové lžíce směsi smíchejte s půl litrem vody. Důkladně protřepejte a nalijte do rozprašovače. Při aplikaci noste rukavice, aby nedošlo k podráždění pokožky. Směs nastříkejte přímo na rostliny a v případě potřeby opakujte. Sprej je možné používat i jako preventivní postřik proti napadení škůdci. Ti se takto ošetřené rostlině zdaleka vyhnou.
Postřik z jedlé sody
Do 6 litrů vody přimíchejte 2 polévkové lžíce tekutého mýdla, 2 lžíce řepkového oleje a 3 lžíce jedlé sody. Vše dobře promíchejte, dokud směs nebude mít jednotnou konzistenci. Nalijte do rozprašovače a nastříkejte na list rajčete z obou stran. Tento postřik chrání před škůdci, ale slouží i jako prevence proti vzniku plísňových chorob
Postřik z neemového oleje
Neemový olej se používá především v kosmetice. s úspěchem ho však můžeme využít i jako postřik proti škůdcům. Neemový olej zřeďte dle pokynů na výrobku a nalijte do rozprašovače. Listy rajčat ošetřete z obou stran, olej škůdcům zalepí dýchací cesty a ti brzy uhynou. Aplikaci provádějte vždy ve večerních hodinách. Sluneční paprsky by mohly listy, čerstvě postříkané olejem, poškodit.
Výsadba rostlin jako ochrana proti škůdcům
Na začátku sezóny můžete k rajčatům vysázet jiné rostliny, které hmyz i škůdce přirozeně odpuzují. K těmto rostlinám patří bazalka, brutnák lékařský, měsíček, česnek, pažitka, máta, cibule nebo hrách. Některé doprovodné rostliny pomáhají zlepšit zdraví rajčat a chrání je nejen před škůdci, ale i chorobami. Pokud používáte k hnojení rajčat vyzrálý kompost podporujete tím celkové zdraví rostlin. Ty jsou pak méně náchylné k chorobám a lépe prospívají.
Zdroj: Hunker