Čištění octem není tak univerzální, jak se může zdát. Zjistěte, s čím nesmí přijít do kontaktu

Čištění octem je poslední roky velmi populární. Přitom dříve šlo o poměrně opomíjenou, ale všemi známou tekutinu. Ocet, světle žlutá, nepříliš vábně vonící, tekutina, kterou používáme na dochucování salátů či při zavařování. Ocet má však mnohem všestrannější použití. Je totiž i skvělým univerzálním čisticím prostředkem, navíc zcela bezpečným a ekologickým. Dnes vám proto přinášíme několik tipů, kde všude můžete ocet při čistění využít.

Ocet je skvělý v boji s vodním kamenem, mastnotou i zápachem

Ocet je vyhlášený především svými skvělými schopnostmi odstranit vodní kámen. Je tak výborným pomocníkem na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice, kávovaru, pračky, ale i koupelnových baterií či obkladů. Ocet najde své uplatnění i v případě, že potřebujete odstranit připečené nečistoty a mastnotu z vaší trouby či nádobí. V neposlední řadě ocet oceníte při leštění oken či při snaze odstranit nepříjemný zápach, například z ledničky či kuchyňských skříněk.

Pozor na kamenné obklady a parkety

Pokud jde o používání octa, vždy je lepší používat ho ve zředěné podobě, přeci jen se jedná o kyselinu. Pozor si dejte při jeho používání na nejrůznější kamenné obklady, především ze žuly a mramoru, na ty by se ocet neměl používat vůbec. Místo něj použijte raději roztok jemného mýdla a vody. Obezřetnost se vyplatí i při používání octa na parkety a dřevěnou podlahu. V tomto případě vždy používejte zředěný ocet a roztok nejprve vyzkoušejte na malém prostoru.

Ocet a praní – co ano a co ne

Ocet můžete použít i při praní, pomáhá totiž změkčovat vodu a zároveň pomáhá čistit pračku od zbytků pracího prášku a vodního kamene. Octem se dobře odstraňují i některé odolné skvrny na oblečení. Pozor si dejte jen v případě skvrn, které jsou biologického původu, jako například vejce či krev. Na ně se používání octa nedoporučuje, neboť by mohlo dojít k tomu, že se ještě více absorbují do vláken.

Ocet a jedlá soda

Pokud vás trápí opravdu silně znečistěné povrchy, je nejlepším řešením kombinace octa a jedlé sody. Obě dvě látky mají skvělé čisticí účinky samy o sobě, ale jejich kombinace je přímo neskutečná. Nejlepší je smíchat je v poměru jedna ku jedné a vytvořit krémovou pastu, kterou lehce nahradíte i ty nejúčinnější chemické čističe. Pasta skvěle odstraní jakoukoli špínu, mastnotu i vodní kámen a navíc má i lehce abrazivní účinky. Stačí pastu za pomoci hadříku nebo houbičky nanést tam, kam potřebujte, nechat chvilku působit a poté za pomoci vody odstranit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]