Domácí metoda čištění šperků díky které budou zářit jako nové

Fotografie: Freepik

Milujete šperky? Je to nádherná ozdoba, ale také velmi dobrá investice. Pokud koupíte kvalitní kousky, můžete si je předávat z generace na generaci a během doby budou jen získávat na hodnotě. Samozřejmě za předpokladu, že budou v dobrém stavu. A to nutně nemusí znamenat, že musí jen ležet zavřené ve šperkovnici.

Naopak šperky se vyplatí občas vytáhnout ven a nosit je – zavřené v šuplíku žádnou parádu neudělají. Naučte se ale o jejich krásu správně pečovat, aby nezežloutly nebo neztmavly a zachovaly si svou vysokou hodnotu, třpyt a lesk.

Domácí čištění

Vyzkoušejte tento snadný trik, který ale používají i sami klenotníci. Na přípravu vhodného čisticího roztoku budete potřebovat:

  • lžíci sody
  • prostředek na mytí nádobí
  • sůl
  • sklenici vody
  • kousek hliníkové fólie

Jak postupovat

Na minutu nebo dvě ohřejte vodu v mikrovlnné troubě, dokud nebude příjemně teplá, ale ne vařící. Fólii rozdělte na malé kousky a položte je na dno malé misky. Nalijte na ně horkou vodu, přidejte sodu, sůl a prostředek na mytí nádobí.

Fotografie: Pixabay

Umístěte šperky na fólii a nechte je zde aspoň 10 minut odležet. Poté šperky opláchněte vlažnou vodou a jemně otřete měkkým suchým hadříkem. Ihned bude patrný rozdíl. Šperky budou opět zářit svými původními barvami, a to zcela bez drhnutí, které by mohlo křehký šperk nenávratně poškodit.

Jak šperky skladovat

Ke správné péči také patří vhodné skladování. Ideálním způsobem uložení je šperkovnice, kterou vystelete jemnou látkou. Jestliže jste na cestách a šperkovnici s sebou zrovna nemáte, je nejlepší zabalit šperky do malého igelitového pytlíku nebo papírového kapesníku. Při cestovní je můžete snadno uložit do malých krabiček od léků.

Fotografie: Pixabay

Kdy šperky nenosit

Poškození lze zabránit také tehdy, pokud nebudete šperky nosit v nevhodných situacích, kdy může dojít ke kontaktu s chemikáliemi. Proto šperky nikdy nenoste například během úklidu. Šperky odložte také před použitím kosmetických přípravků (nejhorší jsou na laky na vlasy nebo parfémy). Ty nechte vždy dobře zaschnout a až poté si nasaďte šperky.

Vyhněte se také sportu nebo koupání se šperky. Sice si říkáte, že vám se to stát nemůže, ale i vy můžete šperk snadno ztratit, a to vás bude mrzet ještě více. Vždy je dobré mít po ruce malou krabičku, do které si šperky po dobu aktivity bezpečně uložíte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]