Koupelna je místem, které je díky vlhkosti nejnáchylnější ke vzniku plísní. Její pravidelné čištění je tedy nezbytné nejen proto, aby pěkně vypadala, ale i z hygienických důvodů.
Pokud umýváte obklady v koupelně pravidelně, nejspíše nebudete mít větší problém se zašlou špínou na nich. To už však tolik neplatí o spárách, které mohou i přes pravidelnou péči o obklady začít měnit barvu a celkově kazit dojem z celé koupelny. Jednou za čas je dobré se pustit do pečlivějšího čištění. S dobrým postupem to však není nijak složité ani časově náročné.
Čištění obkladů
Pokud máte obklady v koupelně jen zaprášené, bez odolných nečistot, úplně na ně postačí horká mýdlová nebo jarová voda. Na odolné skvrny případně na vodní kámen si připravte pastu z jedlé sody a octa. Do mističky dejte jednu lžíci jedlé sody a zalijte ji trochou octa, jen tak, aby se vytvořila netekutá pasta. Tu pak houbičkou nebo starým zubním kartáčkem naneste na znečištěná místa, nechte ji chvíli působit a poté vše vydrhněte.
Spáry v koupelně jsou však trochu náročnější na vyčištění, protože nemají hladce uzavřený povrch a jednoduše do nich vnikají nečistoty a po čase se objevuje zešednutí nebo zažloutnutí. Dalším velkým problémem je vznik černé plísně, ta se většinou objevuje ve spárách kolem vany, umyvadla nebo sprchového koutu.
Plíseň nikdy neodstraňujeme nasucho, ale vždy mokrým kartáčkem. A to jen pokud jde o malý rozsah. Při větším výskytu plísní, i pokud nejste fanouškem chemie, je v tomto případě opravdu lepší na černá místa nastříkat k tomu určený přípravek proti plísni. Nechte ho působit a až poté, co je plíseň viditelně zlikvidovaná, se pusťte do samotného čištění spár.
Domácí pasta na spáry
Smíchejte půl šálku jedlé sody a čtvrt šálku peroxidu vodíku. Dobře promíchejte a přidejte ještě čajovou lžičku jaru na nádobí. Pastu naneste zubním kartáčkem na spáry a nechte ji 10 minut působit. Poté vše setřete houbičkou nebo hadříkem a na závěr ještě opláchněte čistou vodou. Všechny skvrny budou pryč, aniž byste museli spáry drhnout kartáčkem. Jestliže přece někde zůstane nečistota, pastu už naneste jen na tato místa a vydrhněte je.
Peroxid vodíku je výborná alternativa k chemikáliím. Nedráždí dýchací cesty, je ekologický, ale zároveň má všechny dezinfekční a antibakteriální vlastnosti, které při čištění spár potřebujeme. Využijete ho i jako pomocníka proti akné, na bolest zubů nebo k desinfekci odřených kolen. Neměl by tedy chybět v žádné domácnosti. Koupit se dá 3% na běžné použití nebo 6%, který má větší bělicí účinek.
Pokud máte barevné spáry v koupelně, vždy vyzkoušejte přípravek, který chcete použít, na nějakém méně viditelném místě, abyste se ujistili, že neporušíte barevnost spáry. V případě, že jsou spáry v koupelně zašlé, zažloutlé a s hlubokými nečistotami již několik let, uvažujte o jejich obnově. Není to až tak složitý proces a koupelna díky tomu velmi prokoukne.
Zdroj: Athensmagazine