Domácí test prozradí falešný med od toho pravého. Pomůže k tomu například i ocet a voda

Fotografie: Zaereth / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pravý včelí med není dnes snadné sehnat. Místo něj se na trhu objevují různé náhražky, jejichž požívání může být spíš škodlivé než prospěšné.

Pravý včelí med byl od nepaměti známý jako tekuté zlato, neboť byl považován za jednu z nejčistších přírodních potravin. Po staletí se používá jako sladidlo i jako léčivý přípravek. Pravý včelí med, tedy med surový, nepasterizovaný, obsahuje 22 aminokyselin, 27 minerálů, vitamíny A, C, E, F, K a celý komplex vitamínů B. Vysoký je také obsah živých enzymů. Účinky medu jsou antibakteriální, antimikrobiální i antivirové.

Pravý včelí med versus padělky

Podle různých testů, které jsou průběžně prováděny nejen u nás a v Evropě, ale i v celém světě, je – jak uvádí web LiveLoveFruit – prokázáno, že sehnat pravý med je čím dál tím obtížnější. Na trhu se stále častěji objevují různé padělky, zejména asijské provenience; v těchto zemích (hlavně Čína a Indie) jsou nutriční, zdravotní a bezpečnostní předpisy velmi laxní a v mnoha případech nejsou vlastně vůbec žádné. U falešných produktů byly nadměrnou pasterizací zničeny veškeré prospěšné látky a eliminován obsah pylu.

Škodlivost falešného medu

Dnes tedy většina medu, který se prodává v supermarketech, není o moc zdravější než bílý rafinovaný cukr. A přitom za med zaplatíte několikanásobně vyšší cenu. Mnozí současní výrobci medu do tohoto produktu přidávají sladidla s vysokým obsahem fruktózy, ředí ho kukuřičným sirupem a vodou.

Pravý med od včelaře
Fotografie: Pixabay

V mnoha případech byla zjištěna kontaminace medu těžkými kovy, chemikáliemi, a dokonce i antibiotiky. Z toho ovšem vyplývá, že podaří-li se vám zakoupit falešný med, nejenže pro vás nebude prospěšný, ale jeho konzumace může vašemu zdraví spíš ublížit. A za jaké peníze!

Technologie pravého včelího medu spočívá ve filtraci, aby se tak odstranil vosk a další nečistoty. Filtrace nijak nenarušuje nutriční hodnotu medu a zůstává zachován všechen pyl i enzymy. Falešný med bývá zpracován vysokoteplotními a vysokotlakými extrakčními procesy, při nichž se odstraní všechen pyl.

Zlaté šperky se budou zase lesknout novotou. Postará se o to jedlá soda a ocet

Jak rozpoznat pravý včelí med od falešného

  • První test proveďte již v obchodě – naklánějte sklenici, a jestli teče med po jejích stěnách příliš rychle, jedná se nejspíš o padělek; pravý včelí med se bude po sklenici „valit“ pomaloučku.
  • Ochutnávka – v pravém medu cítíte jemné tóny bylinek a květin; falešný med je prostě jen velmi sladký; pravý med je dle informací na webu MojeGotowanie nejprve sladký a pak na jazyku trochu štípe.
  • Dejte si malou kapičku medu na prst – pokud se med rozteče, není čistý; kapka pravého včelího medu zůstane dlouho na místě.
  • Do vody s medem přidejte pár kapek octa – jestliže roztok začne pěnit, nejedná se o pravý včelí med.
  • Pravý med má časem zkrystalizovat, obzvláště necháváte-li ho v ledničce.
  • Jestliže se med ve vodě ihned rozpustí, je falešný; pravý med nejprve ve sklenici vody klesne ke dnu a rozpouští se pomalu – rychleji se rozpustí jen při míchání.
  • O dalších metodách jsme psali již dříve na webu BydlímeÚtulně. Můžete vyzkoušet třeba metodu se zápalkou.

Tip pro vás

Pokud chcete dopřát svému organismu pravý včelí med, neměli bysto ho kupovat v supermarketech. Mnohem lepší bude nákup na farmářských trzích či v obchodem s přírodními potravinami a zdravou výživou; tam je zpravidla k dostání med od místních včelařů a u něj bývají všechny přírodní látky zachovány.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]