Zlaté šperky se budou zase lesknout novotou. Postará se o to jedlá soda a ocet

Fotografie: Rgaudin / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Jak správně vycídit zlatý šperk v domácích podmínkách, aby se zase leskl jako nový? Stačí použít několik málo surovin, které máte ve spíži.

Zlato je po staletí symbolem luxusu a bohatství. I když jeho hodnota v určité míře kolísá, nikdy úplně nezmizí, proto je zlato i vhodnou formou investice. Nicméně pokud nevlastníte 24 karátové zlato, na vašich špercích se může objevit nehezký povlak. Podívejte se, jak s ním správně bojovat, aniž byste museli za odborníky do klenotnictví.

Oxidaci se nevyhnete

Povlak, který se na zlatých špercích vyskytuje, není znamením špatné péče ani zanedbání. Naopak jde o přirozený proces, kterému lze jen těžko ukázat stopku. Důvodem je dlouhodobé působení mnoha faktorů na materiály, z nichž se šperk skládá. Obvykle totiž nebývá stoprocentně ryzí, ale obsahuje příměsi. Díky nim je potom výsledný produkt odolnější a trvanlivější, samotné zlato je totiž velmi měkké.

Obvyklým přídavkem do „zlaté směsi“ bývá nikl, stříbro nebo měď, ale můžete se setkat také s palladiem, jak uvádí web Altman. Podle toho, jakou příměs zlato obsahuje, se může „vybarvit“ do černa, ale také zelena nebo červena. V žádném případě se ale nejedná o to, že by byl šperk nekvalitní. Jak padělek poznat si můžete přečíst na našem webu Bydlíme Útulně.

Prevence jako základ

Nejlepší obranou je vždy prevence. Šperky reagují například na kontakt s kosmetikou, tělovými a pleťovými krémy, make-upem či obyčejným mýdlem. Rovněž byste měli co možná nejvíce předcházet jejich poškození a narušení povrchu při nějaké manuální činnosti. Ohledně uložení je pak vhodné zamyslet se nad speciálními krabičkami, které šperky lépe ochrání, když je zrovna nebudete mít na sobě.

čištění šperků
Fotografie: Freepik

Tmavý povlak na stříbrných špercích je minulostí. Poradí si s ním roztok s jedlou sodou ve vedení

Pokud už ale škoda byla napáchána a šperk se pyšní nepůvodní barvou, sáhněte do spíže pro pár dobrých pomocníků. Jak radí na Deccoria, vystačíte si s velmi měkkým bavlněným hadříkem, na který aplikujete v rozumné míře jar na nádobí nebo citrónovou či cibulovou šťávu. Jako náhrada je vhodná pasta umíchaná z vody a jedlé sody nebo trochu octa. Vybraným prostředkem šperk jemně párkrát přetřete a nechte několik minut působit. Poté čistým hadříkem otřete do sucha.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]