Dostatečnou frekvenci praní polštářů a přikrývek byste neměli podceňovat. Spěte bez bakterií a roztočů

Fotografie: Freepik

Uléhat do postele s čerstvě vypraným povlečením je velkým potěšením a skvělým způsobem, jak zlepšit kvalitu spánku. Neméně důležité je však také praní polštářů a přikrývek.

V opačném případě hrozí, že se v nich budou množit roztoči a jiné škodlivé mikroorganismy, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Jak často by se měly peřiny a polštáře prát? A jak to dělat správně a efektivně?

S lůžkovinami jsme v kontaktu každý den, když jdeme spát. Proto je tak důležité, aby zůstaly svěží a poskytovaly zdravý a příjemný spánek. Pokud se o polštáře a peřiny nebudeme řádně starat, stanou se ohniskem prachu, bakterií, roztočů a plísní. Dlouhodobé vdechování těchto mikroorganismů může být velmi škodlivé pro vaše zdraví. Přispívá k rozvoji astmatu a alergií a ke zhoršení jejich příznaků. Roztoči mohou způsobit dušnost, rýmu, kašel, nadměrné svědění a bolesti hlavy.

Fotografie: Freepik

Praní nepodceňujte

Je důležité uvědomit si, že jen výměna povlaků nestačí. Bakterie totiž snadno proniknou přímo do polštářů nebo přikrývek a rychle se zde množí. Přikrývka a polštář také absorbují náš pot a škodlivé a mikroorganismy mají nejraději teplé a vlhké prostředí. Pravidelným praním přikrývky a polštáře se také prodlužuje jejich životnost. Díky tomu zůstane povlečení měkké, lehké a nadýchané. Polštáře a přikrývky je třeba prát nejméně dvakrát ročně.

Praní syntetických polštářů a peřin

Polštáře a přikrývky stejné sady mají obvykle podobné požadavky na čištění. Způsob praní těchto ložních prvků závisí především na typu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejdůležitější informace týkající se pokynů k čištění najdete na štítku produktu. Obvykle je možné prát polštáře i přikrývky se syntetickou náplní na 60 stupňů. Vyberte jemný program a do pračky můžete vložit tenisové míčky nebo gumové míčky, které vám pomohou udržet výplň nadýchanou. Prací cyklus by měl být ukončen jemným odstředěním, abyste se zbavili přebytečné vody.

Fotografie: Freepik

Praní prachových polštářů a peřin

Jedná se o vysoce kvalitní výrobky, které dokonale odvádějí vlhkost a mají výborné termoregulační vlastnosti. Jsou však vyrobeny ze surovin, které jsou citlivější na působení vody a teploty. Takové polštáře a přikrývky je třeba prát na jemný prací cyklus pouze s trochou aviváže. Teplota by měla být také nastavena na co nejnižší, nejlépe 30-40 stupňů. Je důležité neprat více než jeden polštář současně, aby zůstal zachován jejich původní tvar. Do pračky můžete také vložit tenisové míčky, aby bylo peří v polštáři rovnoměrně rozloženo. Měly by být sušeny na plocho, nejlépe na slunci.

Pěnové polštáře

Pěnové polštáře, které perfektně padnou a přilnou k hlavě a krku, jsou stále populárnější. Obsahují termoelastickou pěnu, podporují rehabilitační proces a uvolňují svaly. Takové polštáře však nelze prát v pračce. Chcete-li se postarat o jejich hygienu a zbavit je prachu nebo nečistot, sejměte kryt a samostatně je umyjte například ve vaně.

Zdroj: TheSpruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]