Cenové rozpětí elektřiny se neustále zvyšuje, a tak se mnoho lidí snaží šetřit. Výdaje ale můžete snížit i při praní, a to díky jedné změně.
Ceny elektřiny jsou horkým tématem. Slýcháme o nich v televizi, čteme o tom v novinách. Všichni jsou v šoku, jak moc utrpí peněženka všech, až přijde čas vytopit byt. Mnoho z nás v důsledku pandemie přešlo na práci na dálku a už se to nezměnilo. Takový systém však vyžaduje neustálý provoz elektrických zařízení, což je spojeno s vysokou spotřebou energie. Musíte tedy hledat řešení, která pomohou snížit tuto spotřebu jiným způsobem. Jak tedy mít nižší spotřebu energie a neomezovat se na každodenní povinnosti, ale i radosti?
Dostatečné větrání a správné umístění radiátorů
Plánujete otevřít okna a vpustit do vašeho domova čerstvý vzduch? Vypněte v takovém případě svůj zdroj topení, aby neběžel nadarmo, a pár minut vyčkejte. Po uplynutí této doby otevřete okna dokořán. Jakmile usoudíte, že to stačí, a okna zase zavřete, teprve potom znovu zapněte topení. Užitečné mohou být i rolety – srolujte je, když je venku teplo a slunečno, a použijte je k zakrytí oken, když je chladné a zatažené počasí.
Ujistěte se, že radiátory nejsou nijak zakryté. Sálajícímu teplu by nemělo nic překážet. Pokud to podmínky dovolí, přemístěte postele a skříně vedle radiátorů, abyste zablokovali proudění vzduchu. Optimální vzdálenost je alespoň 10 až 20 centimetrů. Totéž platí i pro záclony. Pokud zakrývají radiátor, nepropustí teplo do místnosti. Zkuste tedy v topné sezóně pověsit závěsy kratší, nejlépe takové, které budou končit nad radiátorem.
Šetřete nejen elektřinu, ale i vodu
Pokud každodenní koupele ve vaně nahradíte kratším sprchováním, ušetříte až 50 litrů vody. Není to vůbec přehnané, a navíc se vaše tělo zvládne lépe otužit. Vana má objem cca 150–200 litrů, při sprchování bude spotřeba jen něco přes 10 litrů za minutu. Tohoto relaxu se ale nemusíte vzdát navždy, zejména pro ženy by to jistě bylo těžké. Ty se rády ponoří do horké vody s přídavkem svých oblíbených vonných olejů. Stačí tedy, když přes týden budete využívat sprchu a o víkendu vanu. Tímto způsobem ušetříte, a zároveň si neodepřete potěšení.
Dávejte také pozor na prádlo. Pračku zapínejte pouze tehdy, když je buben plný. Jemný cyklus často spotřebuje mnohem více vody na málo prádla. Zkontrolujte i své programy v návodu a pokud neperete opravdu jemné prádlo, spusťte pračku na klasické praní. Zkuste také použít program s co nejnižší teplotou. Pokud nemáte příliš špinavé oblečení, ušetříte více než 50 % energie při přechodu z horkého praní na praní na 60 °C. Oba způsoby pomohou ušetřit nejen vodu, ale i elektřinu, která je potřebná k jejímu ohřevu.
Zdroj: Genialne