Rozhodli jste se trochu modernizovat obývací pokoj a umístit televizi na stěnu? Velké obývací stěny i televizní stolky z českých domácností pomalu mizí, takže zájem o držáky na TV roste. Podobná je situace u monitorů. Lidé přemýšlejí o ergonomičnosti svého pracoviště a dosáhnout jí jim pomáhají právě držáky na monitor.
Podle čeho si vlastně takové televizní stojany a držáky na monitory vybírat? Než začnete zkoumat nabídku prodejců, nejdříve prozkoumejte, co vlastně máte doma a jaký držák potřebujete.
Proč si pořídit držák na monitor?
Stolní a nástěnné držáky na monitory jsou stále populárnější rovněž díky tomu, že vám uvolní místo na stole. Pokud tedy máte doma malý pracovní stolek, neexistuje lepší řešení než ho zbavit monitoru.
Druhým častým důvodem k pořízení držáku je přizpůsobení pracoviště. Bolí vás při dlouhém sezení u počítače za krkem či záda? Možná by pomohlo nastavit monitor do správné polohy, pomocí držáku.
V neposlední řadě jde o designové hledisko. To platí tedy zejména pro televize, kdy zavěšené na stěně působí moderněji, minimalističtěji.
Standard VESA a kompatibilita vašeho monitoru či televize
Video Electronics Standards Association (VESA) je organizace zodpovědná za definování norem pro montáž počítačových monitorů, televizorů a dalších displejů na držáky a stojany. Díky tomu nemusíte složitě zkoumat rozměry monitoru a stojanu, stačí se podívat, jestli odpovídají stejnému VESA standardu.
Televizory a monitory kompatibilní s VESA mají na své zadní straně čtyři otvory v různé vzdálenosti od sebe. Typicky se setkáte s variantami VESA 75 × 75 nebo 100 × 100. Otvory mohou být schované pod krytem zadní strany, na první pohled je nemusíte vidět. Informaci o podpoře VESA standardu určitě najdete i v uživatelské příručce k vaší televizi či monitoru. Pak stačí najít stojan/držák se stejnou VESA certifikací.
Co když monitor není VESA kompatibilní? Kompatibilní nebývají například monitory Apple, některé levnější monitory, příliš tenké či zakřivené monitory. V tomto případě budete muset použít přímo držáky vyráběné daným výrobcem monitoru. Někdy se dají sehnat i adaptéry, pomocí kterých svůj monitor přizpůsobíte, aby byl kompatibilní s VESA držákem.
Hledáte nástěnný, nebo stolní držák?
V případě televize se asi není o čem bavit, pro tu určitě sháníte držák nástěnný. U počítačového monitoru je však situace jiná.
Některé varianty stolních držáků jsou pouze stojící, postavíte je na stůl, jde vlastně spíš jen o podstavec. Pomohou vám nastavit monitor do správné výšky, ve které je vám příjemné ho sledovat.
Typické stolní držáky na monitory se však upevňují k desce stolu. Umožňují nastavit nejen požadovanou výšku, ale i náklon. Obvykle jde o pohyblivé rameno, které vám dává celou řadu možností.
Existují dokonce profesionální držáky na 2 monitory, případně na notebook, takže opravdu nezáleží na tom, jaké zobrazovací zařízení na svém kancelářském stole používáte.
Montáž držáku na zeď
Nástěnné držáky působí ze všech variant nejelegantněji, pro televize jsou nejčastěji využívanou variantou. Jejich nevýhodou je trvalá montáž. Zatímco stolní držák připevněný k desce stolu lze kdykoliv přemístit, s nástěnným držákem po montáži nehnete. Je tedy třeba vybrat pečlivě a navrtat ho na správné místo. Na nějaké milimetry nebo centimetry se samozřejmě nehraje, polohovací TV držáky umožňují nastavit výšku, monitor otáčet do stran, naklánět a korigovat rovinu.
Vezměte si do ruky metr
A změřte si, jak daleko od monitoru budete sedět, v jaké výšce vzhledem k očím ho budete mít. Když už si pořizujete držák, dejte si záležet na jeho správném nastavení.
Pro monitor platí, že byste oči měli mít těsně pod horní částí obrazovky, když sedíte s rovnými zády. Vzdálenost mezi očima a monitorem by měla být aspoň délka vaší paže.
Televize by měla být v takové výšce, abyste oči měli zhruba v úrovni středu obrazovky. Za ideální vzdálenost televize od sedačky se považuje 2,3 až 3násobek úhlopříčky televize. I z těchto čísel tedy můžete vycházet, až budete držák montovat.
Kolik stojí dobrý držák a kde ho pořídit?
Cenami budete nejspíš velmi příjemně překvapeni, dobrý držák pořídíte za pár stovek korun. Široká nabídka televizních držáků a držáků na monitory se dá najít v e-shopu Drzakyastolky.cz. Ty nejlevnějšá zde začínají na méně než třech stovkách korun, ceny nejdražších se šplhají nad tisícovku. Všechny držáky a stojany jsou dobře popsané, tak si nezapomeňte technické údaje přečíst.
Zajímat by vás měl zmíněný VESA standard a dále nosnost. Raději se ujistěte v příručce k vaší televizi či monitoru, kolik přesně váží. I když jsou držáky obvykle dimenzovány na o něco vyšší hodnotu, než je uvedená, vždy je lepší koupit držák, který má v hmotnosti ještě rezervu. U držáků je uváděna i úhlopříčka monitoru/televize, ta je však pouze doporučená. Určující jsou VESA standard a hmotnost.
Po zvážení rozměrů a umístění držáků by vás dále mělo zajímat ještě minimální a maximální odsazení od zdi, rozsah náklonu a otáčení do stran.
Nejste si jistí, jestli je držák vhodný pro váš monitor?
Pak se zeptejte. Společnost Fiber Mounts s.r.o. se na prodej držáků a stojanů na TV specializuje od roku 2008. Má dostatek zkušeností a celou řadu spokojených zákazníků, nabízí velkoobchodní i maloobchodní prodej a také poradenství. Stačí zvednout telefon či napsat e-mail. Chcete-li poradit, jestli by byl konkrétní držák vhodný pro vaše potřeby, uveďte přesné označení svého monitoru nebo televizoru.