Japonská metoda sušení prádla: Využití slunce a cirkulace vzduchu proces značně urychlí

Fotografie: Al Silonov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud nemáte sušičku, nebo ji nechcete pokaždé používat, nezbývá nic jiného než mokré prádlo vysušit na sušáku nebo na šňůře. Ukazuje se, že záleží, jak prádlo na sušák pověsíte.

Každý proces se může dělat více nebo méně efektivně. Dokonce i sušení prádla na sušáku lze urychlit a využít fyzikálních zákonů ve svůj prospěch. Podle japonské metody sušení byste na sušák měli prádlo rozmístit podle určitých pravidel. Proschne pak mnohem rychleji. Zapojit do hry však můžete i další faktory a prádlo uschne dříve, než se nadějete.

Japonská metoda

Využívá lepší cirkulaci vzduchu podle toho, jak prádlo na sušák pověsíte. Jednoduše ty největší a nejtěžší kusy pověste na kraje sušáku. Doprostřed pak přijdou menší kousky prádla. I když se to zdá spíše nelogické, protože přes velké prádlo přece nemůže proniknout vzduch doprostřed sušáku, funguje to. Takovéto rozvěšení podpoří cirkulaci vzduchu a zkrátí dobu sušení o půl hodiny.

Cirkulace vzduchu a slunce

Prádlo na sušák pověste tak, aby mělo dostatek prostoru. Hodně natěsnané prádlo bude logicky schnout mnohem pomaleji. Rozhodně využijte sílu sluníčka, a pokud můžete, dejte prádlo sušit ven, nebo sušák postavte alespoň k otevřenému oknu, kudy svítí slunce. Nezapomeňte, že i mráz vysušuje, a tak i v zimě uschne prádlo rychleji na mrazu, než uvnitř (pokud je nedáváte na topení).

Jak snížit potřebu žehlení

Kromě urychlení sušení dbejte při věšení prádla i na to, abyste ho nemuseli žehlit. Každý jednotlivý kousek protřepte a pověste na sušák s rozmyslem. Můžete použít kolíčky, abyste trička nepřehazovali přes šňůru napůl. Některé kusy prádla se vyplatí věšet naruby. Šaty a košile pak budou méně pomačkané.

prádlo na sušáku
Fotografie: Freepik

Také nenechávejte prádlo na sušáku déle, než je nutné. Přesušením se prádlo více zmačká. Po sundání ze sušáku ho hned skládejte, pokud už ho nebudete chtít žehlit. Před poskládáním ho dobře uhlaďte, abyste odstranili pomačkané záhyby. I když některé kousky, jako jsou košile, budete muset vyžehlit, mnoho jiných se dá při pečlivém sušení uložit do skříně i nevyžehlené.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]