Petržel listová je oblíbeným kořením pro dochucení téměř jakéhokoliv pokrmu. Vypěstujte vlastní rostliny a dopřejte si zásobu čerstvé petržele. Takto bude vaše úroda opravdu bohatá.
Petržel roste v bohatých růžicích hustých listů, které vydávají intenzivní aroma. Pro své aromatické vlastnosti a specifickou chuť je petržel oblíbeným dochucovadlem různých pokrmů. Pokud rostlinu včas vysadíte a dopřejete jí tu nejlepší péči, budete si moci vychutnat vlastní bohatou úrodu této byliny. Zaměřte se na tyto detaily a úroda petržele vás opravdu potěší. Vypěstovat si vlastní petržel můžete na zahradě i parapetu, stačí dodržovat jednoduchá pravidla.
Petržel je nejen chutná, ale i prospěšná
Kromě výrazné vůně a chuti má petržel také spoustu výjimečných vlastností. Výraznou chuť a vůni má na svědomí esenciální olej zvaný apiol. Kromě něj je však petržel bohatým zdrojem vitamínů a prospěšných látek, jako jsou vitamíny A, B, C, draslík, fosfor, vápník a železo. Její pravidelnou konzumací tak můžete výrazně prospět vlastnímu zdraví.
Vyberte pro petržel vhodné místo
Při pěstování plodin je výběr vhodného místa jedním z nejdůležitějších kroků. Petržel pro svůj zdravý růst potřebuje slunné nebo mírně zastíněné místo. Ve stínu vám tato rostlina v žádném případě neporoste. Proto zvolte takové místo, kde slunce dopadá po většinu dne. Ideální teplota pro její růst se pohybuje okolo 15–18 °C. Petržel je však schopná přežít i mrazy až do -9 °C.
Vysaďte petržel do úrodné humózní půdy. Prostředí se pro ni snažte udržovat mírně vlhké, ale v žádném případě ne příliš mokré. V mokrém prostředí hrozí zahnívání kořenů rostliny. Petržel ocení mírně kyselé pH půdy. V tomto prostředí se jí roste nejlépe. Zajistěte pro petržel ty nejlepší podmínky a vyroste vám zdravá a silná rostlina.
Na co si dát při pěstování pozor
Pokud je dlouhodobá předpověď počasí optimistická, můžete petržel zasít už na přelomu února a března. Není dobré s výsadbou petržele příliš otálet, protože petržel může následně trpět na nedostatek vody. Doma si petržel můžete zasadit i v průběhu zimy. Nezapomínejte, že petržel klíčí opravdu dlouho. První klíčky se objeví zpravidla nejdříve po jednom měsíci od výsevu.
Jak hnojit petržel
Aby vám petržel dobře rostla, měli byste z jejího okolí pravidelně odstraňovat všechen plevel. Zaplevelení záhonu může zastavit její růst. Zalévejte tuto rostlinu vždy podle její potřeby. Při mírných teplotách nezalévejte příliš často, naopak při dlouhém a vydatném suchu četnost zálivky zvětšete. Pravidelně petržel hnojte hnojivy bohatými na fosfor a draslík.
Pokud pěstujete petržel v květináči na parapetu, měli byste ji konstantě udržovat spíše vlhčí klimatické podmínky. Ke hnojení používejte hnojiva speciálně složená pro podporu růstu kvetoucích rostlin. V každém případě se vyhněte příliš dusíkatým hnojivům. Přítomnost dusičnanů může být škodlivá a může způsobit zasolení půdy.
Zdroj: Porady Interia