Květinářka prozradila tajemství pěstování orchidejí, díky kterému vám budou kvést několikrát do roka

Fotografie: Freepik

Kvetoucí orchideje jsou nádhernými květinami, které dokážou potěšit. Jejich velkou předností je neuvěřitelná výdrž, kdy stonek s květy vydrží krásný několik týdnů. Při správné péči také orchidej pokvete hned několikrát do roka. Pokud toužíte objevit tajemství spolehlivě kvetoucích orchidejí, přečtěte si 4 důležité rady, které je nutné dodržovat.

Vyberte si nenáročný druh

Pro úspěšné začátky s pěstováním orchidejí si vyberete snadno druhy jednodušší na pěstování. Jde hlavně o orchideje Phalaenopsis, které jsou odolné a bez problémů kvetou v různých podmínkách. Dobrou zprávou je, že tento druh orchideje pořídíte snad v každém květinářství a obchodě.

Na výběr je z mnoha různých barev květů. A s trochou štěstí a správnými znalostmi vám znovu pokvete i v běžných podmínkách. A až se naučíte dobře pěstovat tento druh orchidejí, můžete si troufnout na složitější druhy.

Fotografie: Freepik

Rozptýlené světlo

Aby orchideje dobře prospívaly, budou potřebovat jemnější rozptýlené světlo. To znamená, že se nehodí přímo na okno, kam pere sluníčko. Mohou být za napůl zataženými žaluziemi, které nabídnou dostatek světla, ale zároveň rostlinu nepopálí. Výběrem správného stanoviště výrazně pomůžete úspěchu při pěstování. Nejlepší variantou bývají okna na východní nebo západní stranu.

Správně zavlažování

Při zálivce dodržujte několik základních pravidel:

  • Používejte měkkou dešťovou vodu
  • Zalévejte zhruba jednou za týden
  • Nenechávejte orchidej dlouho stát ve vodě, aby neuhnívala

I přesto, že orchideje pochází z tropů a mají relativně rády vlhkost, nevyplatí se je přelévat. Zálivku používejte opatrně a s rozmyslem. Jednou za čas se vyplatí orchidej důkladně opláchnout například pod sprchou. Tím pádem pořádně zalijete nejenom substrát, ale očistíte také listy od prachu a nečistot, aby orchidej mohla správně dýchat.

Občasné hnojivo

Protože orchideje vyžadují hodně propustný až hrubý substrát, může se stát, že nebudou mít dostatek živin. Pro kvetení ale vyžadují poměrně náročnou výživu. Z toho důvodu je potřeba používat hnojivo alespoň jednou za dva týdny nebo za měsíc. Během vegetačního klidu přes zimní měsíce s hnojivem klidně uberte. Optimální složení z pohledu jednotlivých prvků nabídnou speciální hnojiva přímo na orchideje.

Přesazování jednou za dva roky

Pro prospívání orchidejí se doporučuje přesazování zhruba jednou za dva roky. Po vyjmutí z předchozího květináče ošetřete kořeny od zaschlých nebo naopak uhnilých kousků. Důkladně odstraňte také starý substrát a připravte si nový. Nezapomeňte také na výběr správného květináče, který bude lehce vyvýšený, aby poskytoval dostatečnou oporu a zároveň pomáhal před přemokřením zespodu. Květináč na orchideje může být klidně průhledný, protože v přírodě rostou orchideje také s odhalenými kořeny.