Jedlá soda a ocet: Levné, účinné a univerzální čisticí prostředky

Jedlá soda není jenom pomocník při pečení. Je také vhodnou látkou na čištění domácnosti. A to v kombinaci s octem. A kde je využít? Je to jasné v koupelně a kuchyni. Dnes pro vás máme několik jednoduchých rad a tipů, jak můžete nejrůznější místa v kuchyni a koupelně vyčistit snadno a rychle.

Použití v kuchyni

Jedlou sodu pravděpodobně znáte jako součást kypřících prášků do pečiva. Šířka využití jedlé sody je však mnohem větší, je totiž velmi účinným přírodním čisticím prostředkem. Jejích vlastností můžete využít například při čistění trouby, mikrovlnky či nádobí, velmi účinná je na usazeniny od čaje a kávy. Ocet je vyhlášený především svými skvělými schopnostmi odstranit vodní kámen. Je tak výborným pomocníkem na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice či kávovaru.

To ale není jediná možnost, jak ho lze využít, v kombinaci s jedlou sodou totiž reaguje a pomáhá odstranit i ty nejusazenější nečistoty. Stačí smíchat přibližně půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořit směs, která je svou konzistencí podobná pastě. Tuto pastu poté nanést do předehřáté trouby a nechat působit několik hodin. Následně vnitřek trouby s pastou postříkat octem. Jedlá soda s octem vytvoří pěnu, kterou pak hadříkem jednoduše setřete i se všemi nečistotami. V neposlední řadě ocet oceníte při snaze odstranit nepříjemný zápach například z ledničky či kuchyňských skříněk, zároveň je tak snadno zbavíte i možných škodlivých bakterií.

Použití v koupelně

Oba přípravky, tedy jedlou sodu a ocet, můžete použít i při praní. O octu je známé, že pomáhá změkčovat vodu a zároveň pomáhá čistit pračku od zbytků pracího prášku a vodního kamene. Octem se dobře odstraňují i některé odolné skvrny na oblečení. Jedlá soda v kombinaci s olejem a bělidlem vrátí čistotu vašim kuchyňským utěrkám. Směsí vytvořenou z jedlé sody a octa můžete účinně vyčistit vanu, sprchový kout i umyvadlo. Roztok připravený ze dvou litrů teplé vody, půl litru octa a dvou polévkových lžic jedlé sody je účinným bojovníkem proti ucpanému odpadu. Ocet můžete použít také k odstranění vodního kamene na bateriích a obkladech.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]