Mytí oken není oblíbenou aktivitou. Mnohdy je to právě z toho důvodu, že ani po umytí naše okna nevypadají čistá. Máme pro vás pár rad, jak toho docílit.
Čištění oken je zdlouhavá procedura, která mnohdy nekončí úspěšně. A to je skutečnost, která nás značně demotivuje. Nejenže nám tato práce zabere skoro celý den, ale výsledek nakonec ani není takový, jaký bychom očekávali, a mytí oken proto místo radosti provází velké zklamání. Právě proto pro vás máme pár zaručených rad, které vám ušetří nejen práci, ale i čas.
Nepodceňujte výběr vhodného dne, ani přípravku
Základem pro správné mytí oken je vhodně zvolený den. Okna se totiž nikdy nemyjí během dne, kdy venku svítí slunce nebo fouká vítr. Pokud bychom takový den zvolili, je neúspěch naší práce již předem jasný. Během slunného nebo větrného dne totiž čisticí prostředky mnohem rychle usychají, a to je přesně důvod, proč na našich oknech vznikají nevzhledné skvrny. Ideální teplota vzduchu je kolem 22 stupňů Celsia.
Na pomoc s úklidem se hodí kukuřičný škrob. Ten totiž dokonale odstraňuje z našeho skla drobné nečistoty a prach. Zároveň je ale jemný, a nedojde tak k nežádoucímu poškození. Ideálním řešením je příprava domácího čisticího prostředku. Ten vytvoříme smícháním 2 lžiček alkoholu, 2 lžiček bílého octa, 1 lžičky škrobu a 1,5 šálku vody. Vše smícháme a vzniklý roztok nalijeme do rozprašovače. Následně ho stačí jednoduše nastříkat na okna a setřít jemným hadříkem.
I moderní pomůcky mohou na našem okně zanechat stopy
V poslední době se do popředí dostávají speciální gumové stěrače oken. Ty si již jednoduše můžeme zakoupit v obchodě pro naše domácí použití. Ulehčí nám to věčný boj s novinami a leštěním. I u nich je ale zapotřebí mít se na pozoru. Po jejich použití totiž na oknech zůstávají tenké, ale velmi znatelné pruhy. Ty jednoduše odstraníme pomocí houby, která je ideálním pomocníkem na leštění skla. Musíme ale tento krok udělat ještě v době, kdy voda není zaschlá.
Při mytí oken nesmíme zapomínat ani na okenní rámy. Ty je vhodné nejprve vyfoukat pomocí fénu nebo ruční pumpy. Zbývající prach odstraníme jemným kartáčkem. Vhodným pomocníkem je nejen kartáček na zuby, ale například i na make-up. Na závěrečné leštění můžeme místo novin sáhnout po kávovém filtru. Neznečistíme si tak ruce od inkoustu a výsledkem budou krásná a zářivá okna. S leštěním nám může pomoci obyčejný černý čaj, který obsahuje kyselinu tříslovou.
Rámy mohou ale také zežloutnout. I s tím si dokážeme jednoduše poradit, a to za pomoci jedlé sody a octa. Jejich smícháním jednoduše vytvoříme pastu, kterou naneseme na poškozené rámy a necháme 10 minut působit. Poté ji setřeme čistým hadříkem. Se škrábancem, který se na našem okně může také objevit, si jednoduše poradíme pomocí zubní pasty. Tu naneseme na poškozené místo v tenké vrstvě, necháme ji zaschnout a následně ji do povrchu vetřeme jemnými, krouživými pohyby.
Zdroj: Goodhousekeeping