Chyby během topné sezony zbytečně zatěžují rozpočet. Vyčištění a odvzdušnění radiátoru zajistí nápravu

Fotografie: Donald Trung / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyhněte se této nejčastější chybě, která vás stojí zbytečně spoustu peněz. Stačí přitom jen před topnou sezonou provést tyto jednoduché kroky.

Aby vám přes zimu topení skvěle fungovalo a poskytovalo veškerý tepelný komfort, měli byste jej napřed seřídit. Vynechání tohoto kroku snižuje jeho účinnost a mnohonásobně navyšuje účty za vytápění. Podle webu KobietaInteria to přitom zvládne každý sám levou zadní i bez speciálních nástrojů nebo pomoci profesionálů. Pusťte se do práce ještě dnes.

Nejprve radiátor vyčistěte

Než se pustíte do samotného seřizování, měli byste věnovat pozornost důkladnému čištění těchto topných těles. Některé nečistoty stačí setřít vlhkým hadříkem a máte hotovo. Kam se rukou pohodlně nedostanete, zkuste použít prachovku nebo místo vysát, popřípadě pomocí fénu nános prachu a špíny vyfoukat ven.

Zkontrolujte jeho stav

V dalším kroku byste se měli zaměřit na různá poškození, která by mohla způsobit problémy a nepříjemnosti. Prohlédněte proto každý radiátor, zda se na něm nenachází nějaké vady, co by vyžadovaly nutnou opravu. Jakmile máte hotovo, pusťte se do odvzdušňování. Tento krok vám zajistí mnohem lepší efektivnost a zároveň sníží celkovou spotřebu.

Jak odvzdušnit radiátor

Pokud jste se zbavili veškeré špíny a radiátor stále špatně topí, pak bude na vině nejspíš vzduch uvnitř potrubí, jak potvrzují i informace na webu ČeskýKutil. Ten z něj dostanete pomocí ventilu, který se obvykle nachází na boční straně. Připravte si mísu, utěrku nebo jiný hadřík a ventil opatrně povolte. Ve chvíli, kdy vzduch přestane unikat, opět ventil uzavřete. Pokud se dostanete k přívodu topení, vyplatí se jej před touto činností vypnout.

radiátor
Fotografie: Pixabay

Ušetřené peníze za vytápění ocení rodinná peněženka. Pozornost si zaslouží i seřízení radiátorů

Nastavte radiátor na optimální teplotu

Dalším neméně důležitým faktorem je správné používání topení. Ideální teplota se v každé místnosti liší. V obývacím pokoji byste měli mít okolo 20 °C. V ložnici zase jen kolem 16 °C, aby se vám dobře spalo a tělo mohlo v noci regenerovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]